پوتین: نیروهای مسلح روسیه در سوریه از تمام امكانات خود استفاده نكرده اند

مسكو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفت كه نیروهای مسلح روسیه در عملیات ضدتروریستی در سوریه از تمام امكانات و توانمندی های خود استفاده نكرده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه، پوتین روز شنبه در دیدار با مقام های امنیتی روس به مناسبت روز كاركنان نهادهای امنیتی این كشور در كاخ كرملین، گفت: نیروهای مسلح روسیه در سوریه از تمام امكانات خود استفاده نكرده اند و به مراتب توانمندی بیشتری دارند.
وی ادامه داد: در عملیات هوافضای روسیه علیه تروریست ها در سوریه شاهد هستیم چگونه خلبانان و نیروهای تجسسی اقدامات خود را به طور موثر هماهنگ می كنند.
وی ادامه داد: این امر به ویژه بین واحدهای مختلف ارتش، نیروی دریایی، هوایی قابل توجه است و آنها از سلاح های پیشرفته استفاده می كنند.
رییس جمهوری روسیه گفت: تاكید می كنم امكاناتی كه استفاده شده تمام توانمندی نظامی روسیه نیست و توانمندی به مراتب بیشتری داریم كه اگر لازم باشد استفاده خواهیم كرد.
رییس جمهوری روسیه اعلام كرد كه ضرورتی برای استقرار پایگاه نظامی دائمی در سوریه نمی بیند و در مورد سرنوشت این كشور و حكومت آن هم فقط ملت سوریه می تواند تصمیم گیری كند.
رییس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در كنفرانس مطبوعاتی بزرگ سالانه خود با حضور صدها خبرنگار داخلی و خارجی گفت: از پایگاه هوایی در لاذقیه سوریه فقط با موافقت دولت این كشور و برای حمایت هوایی از پیشروی های ارتش این كشور استفاده می كنیم.
رییس جمهوری روسیه اضافه كرد: تا زمانی كه حملات زمینی نیروهای سوریه به گروه های تروریستی بویژه داعش ادامه بیابد نیروی هوافضای روسیه به عملیات ضدتروریستی ادامه خواهد داد.
وی گفت: در مورد سرنوشت پایگاه نظامی روسی در سوریه نمی خواهم از طرف دمشق سخنی بگویم اما تا زمانی كه از ما بخواهند از پایگاه نظامی در این كشور برای تامین امنیت آن استفاده خواهیم كرد.
وی خاطرنشان كرد: نیاز خاصی به استقرار پایگاه نظامی در سوریه نداریم، زیرا موشك های زمینی و هوایی دورپرواز در اختیار داریم كه ما را قادر می سازد هر دشمنی را در هر نقطه جهان هدف قرار دهیم.
پوتین پیش بینی ها و گمانه زنی های مقام های پنتاگون و كارشناسان غربی در مورد مقاصد روسیه برای ایجاد پایگاه نظامی در سوریه را بی اساس خواند.
روسیه از هشتاد روز پیش با حدود 60 هواپیما و بالگرد نظامی در سوریه علیه گروه های تروریستی به ویژه داعش عملیات نظامی اجرا می كند و تاكنون بیش از 8500 مركز تروریست ها اعم از مقرهای فرماندهی و انبارهای سلاح و مهمات را نابود كرده است.
اروپام*391**1144