روند مثبت تراز تجاری بخش كشاورزی امسال نیز ادامه می یابد

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهاد كشاورزی گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید تراز تجاری بخش كشاورزی چهار میلیارد دلار كاهش یافته است كه پیش بینی می شود امسال این روند به چهار میلیارد دلار منفی بهبود یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا عبدالمهدی بخشنده امروز(شنبه) در نشست معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد كشاورزی با معاون اول رئیس جمهوری و وزیر جهاد كشاورزی در محل این وزارتخانه افزود: سرانه تجاری بخش كشاورزی در اواخر دولت هشتم به منفی 1.1 میلیارد دلار رسید كه متاسفانه این رقم در سال 1391 به منفی 9.2 میلیارد دلار یعنی 9 برابر افزایش یافت.
وی ادامه داد: در سال 1392 با اقدامات دولت یازدهم تراز تجاری بخش كشاورزی به منفی هشت میلیارد دلار رسید كه این رقم در سال گذشته به منفی 5.5 میلیارد دلار كاهش یافت؛ خوشبختانه در دو سال و نیم اخیر این میزان چهار میلیارد دلار دیگر كاهش نشان می دهد كه این بیانگر بهبود تراز تجاری بخش كشاورزی است.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد افزود: مجموع تولید محصولات كشاورزی در سال 1392 ، 96 میلیون تن بوده كه سال گذشته این رقم به 103 میلیون تن و امسال به 110 میلیون تن افزایش یافته است كه رشد 11 درصدی را نشان می دهد.
وی با یادآوری كاهش 18 درصدی بارندگی ها در سال گذشته گفت: مجموع مصرف آب، مطابق با گزارش وزارت نیرو كمتر نیز شده است.
وی ادامه داد: مجموع ارزش تولیدات بخش كشاورزی 40 میلیارد دلار است كه سهم آن در GDP (تولید ناخالص داخلی)، 9.5 درصد است.
وی در باره سهم بخش كشاورزی در فضای كسب و كار نیز گفت: مطابق گزارش جدید بانك مركزی، سهم ارزش افزوده بخش كشاورزی در فضای كسب و كار از تولید ناخالص داخلی معادل 23.1 درصد است؛ مجموع ارزش تولید بخش كشاورزی و سهم آن در فضای كسب و كار معادل 32.5 درصد محاسبه شده است.
بخشنده افزود: یارانه بخش كشاورزی در بین كشورهای توسعه یافته در سال 2013، معادل 407 میلیارد دلار (49.5) درصد بوده در حالی كه طبق مطالعات دانشگاه تهران، این رقم در بخش كشاورزی ایران نزدیك به 18.5 درصد است.
وی، میزان واردات بخش كشاورزی در دولت هشتم را سالانه 6 میلیون تن به ارزش سه میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: متاسفانه حجم واردات این بخش در سال 1391 به 22 میلیون تن به ارزش 14 میلیارد دلار رسید.
به گفته معاون وزیر جهادكشاورزی، سرانه واردت كشاورزی از 45 دلار در سال 1384 به 175 میلیون دلار یعنی معادل چهار برابر افزایش یافت.
وی افزود: با بهبود تراز تجاری بخش كشاورزی در دو سال اخیر واردات از لحاظ وزنی 18 درصد كاهش یافت این در حالی است كه حجم واردات در هفت ماهه امسال به 5.1 میلیارد دلار رسیده است.
به گفته بخشنده، در هفت ماهه امسال حجم صادرات بخش كشاورزی نیز سه میلیارد دلار بوده است.
این مقام مسئول درباره مجموع استفاده بخش كشاورزی از تسهیلات بانكی نیز گفت: سالانه مجموع اعتبارات تخصیص یافته به این بخش به طور متوسط هفت درصد بوده كه در چهارسال اخیر این رقم به 8.5 درصد افزایش یافته است.
به گفته وی: سهم استفاده از تسهیلات بانكی در دولت گذشته سالانه بین دو تا چهار درصد برآورد شده است.
بخشنده تصریح كرد: در چهار سال اخیر سهم بخش كشاورزی از صندوق توسعه ملی 6 هزار و 800 میلیارد تومان معادل سه میلیارد دلار بود كه امسال این رقم به 650 میلیارد تومان رسیده است.
وی به سهم 19 درصدی بخش كشاورزی در اشتغالزایی و سهم قابل توجه آن در صادرات غیرنفتی نیز اشاره كرد و گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی كشور، هدف‌گذاری برای توسعه تولیدات، توسعه عمودی یعنی افزایش بهره وری در این بخش خواهد بود و توسعه افقی نخواهیم داشت.
وی، سرمایه گذاری مناسب در زیرساخت ها و تزریق دانش و تكنولوژی جدید در بخش كشاورزی را امری اجتناب ناپذیر برشمرد.
وی به تراز انرژی و كالری بخش كشاورزی نیز اشاره كرد و گفت: انرژی و كالری مردم در سال‌های پایانی دولت هشتم حدود 81 درصد بود كه در پایان دولت دهم این رقم به 55 درصد كاهش یافت.
وی ادامه داد: با تلاش های دو سال اخیر دولت یازدهم، تاكنون این رقم به مرز 60 درصد رسیده كه امیدواریم تا پایان برنامه ششم به 80 درصد افزایش یابد.
وی افزود: تلاش داریم بخش كشاورزی نمره درخشانی در كارنامه دولت و تدبیر داشته باشد.
به گزارش ایرنا، در نشست وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد كشاورزی با معاون اول رئیس جمهوری در محل این وزارتخانه، مسائل كلان بخش كشاورزی بررسی شد.
اقتصام **9186**1540** 2023