جلالي: دخالت سعودي‌ها در يمن وضعيت را در اين منطقه پيچيده كرده است

تهران-ايرنا- رييس مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در ديدار با رئيس مجلس سناي فرانسه با اشاره به اقدامات عربستان در يمن، گفت: دخالت سعودي‌ها در يمن وضعيت را در اين منطقه پيچيده كرده است.

به گزارش ايرنا از خانه ملت، كاظم جلالي رييس مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي امروز -شنبه- در نشستي مشترك با ژرار لارشه رئيس مجلس سناي فرانسه با بيان اين مطلب ادامه داد: فرانسه مي‌تواند نقش موثري در خصوص رفع فاجعه انساني كه در يمن در حال رخ دادن است، ايفا كند.
رييس مركز پژوهش هاي مجلس در اين نشست با محكوم كردن حملات تروريستي اخير در پاريس و ابراز همدردي درخصوص كشته‌شدگان گفت: حادثه تروريستي پاريس اتفاق تلخ و ناگواري بود كه موجي از ناراحتي‌ها را به وجود آورد.
عضو كميته اجرايي اتحاديه بين المجالس جهاني يادآور شد: حملات تروريستي به فرانسه، غرب را به طور جدي متوجه خطر گروه‌هاي تروريستي كرد؛ درحالي كه طي چند سال اخير عراق و سوريه درگير مبارزه با تروريسم بوده‌اند.
وي خاطر نشان كرد: جمهوري اسلامي ايران درخصوص تهديدات اين گروه‌ها براي امنيت و ثبات منطقه و جهان بارها هشدار داده بود.
جلالي افزود: نبايد منتظر ماند تا اتفاقات ديگري از اين نوع بيفتد تا به طور جدي به مبارزه با تروريسم و غلبه برآن فكر كرد.
رئيس گروه روابط پارلماني جمهوري اسـلامي ايـران با پارلمان اروپا با بيان اينكه اكنون تروريسم تبديل به يك تهديد جدي براي امنيت و آرامش جهان شده است، افزود: اميدوارم با همكاري‌هاي صادقانه شاهد برچيده‌شدن تحركات و اقدامات تروريستي در منطقه و دنيا باشيم.
نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي، تصريح كرد: از نگاه جديدي كه در فرانسه براي مبارزه با تروريست به وجود آمده است، استقبال مي‌كنيم.
جلالي با اشاره به اقدامات تروريستي رخ داده در منطقه، يادآور شد: متاسفانه گروهك تروريستي داعش با استفاده از حمايت‌هاي مادي از سوي برخي كشورهاي منطقه و فرامنطقه، مرتكب جنايات فجيعي شده است.
رئيس مركز پژوهش هاي مجلس در ادامه اين ديدار مبارزه با جريان فكري حامي تروريسم و قطع كمك‌هاي مالي و تسليحاتي را از جمله راهكارهاي اصلي مبارزه با تروريست‌ها دانست و گفت: نمي‌توان تنها با تكيه بر مبارزه نظامي و حملات هوايي، گروه‌هاي تروريستي فعال در منطقه را از ميان برداشت.
وي با تاكيد براينكه مبارزه با تررويسم نيازمند رويكردي صادقانه است، افزود: اشتباهي كه گروهي در غرب در تحليل بحران گروه‌هاي تروريستي با آن روبرو هستند منتسب كردن تروريست‌هاي داعش به اسلام است در حاليكه اسلام دين صلح و آشتي است و ساحت مقدس آن از اين گونه اتهامات مبرا است.
جلالي با بيان اينكه فرانسه نقش مهمي در حل و فصل منازعات بين‌المللي دارد، خاطرنشان كرد: فرانسه در مبارزه با داعش مي‌تواند نقش موثري اتخاذ كند.
جلالي با اشاره به وضعيت سوريه راه‌حل مشكل سوريه را سياسي دانست و تصريح كرد: پس از غلبه بر تروريست‌ها در سوريه با كمك دولت فعلي اين كشور، حمايت از برگزاري انتخاباتي با شركت همه گروه‌هاي برخاسته از بطن مردم سوريه مي‌تواند به پايان بحران اين كشور كمك شاياني كند.
وي با اشاره به اقدامات عربستان در يمن، توضيح داد: دخالت سعودي‌ها در يمن وضعيت را در اين منطقه پيچيده كرده است و فرانسه مي‌تواند نقش موثري در خصوص رفع فاجعه انساني كه در يمن در حال رخ دادن است، ايفا كند.
جلالي همچنين در ادامه بر لزوم گسترش همكاري‌هاي پارلماني ايران و فرانسه تاكيد كرد.
رئيس گروه روابط پارلماني جمهوري اسـلامي ايـران با پارلمان اروپا با اشاره به دور جديد روابط دو كشور پس از توافق ايران و 1+5، گفت: فصل نويني در تاريخ همكاري‌هاي ايران و كشورهاي اروپايي پس از توافق حاصله در مسئله هسته‌اي آغاز شده است
وي گفت: ما اكنون با ترافيك هيات‌هاي سياسي و تجاري اين كشورها براي مذاكره با مقامات ايران براي توسعه‌ همكاري‌هاي فيمابين مواجه هستيم.
رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه فصل جديدي از دوران همكاري‌هاي مشترك ايران و فرانسه فرارسيده است، گفت: بعد از اجرايي شدن برجام شاهد فضاي جديدي از همكاري دو جانبه دو كشور خواهيم بود.

**مبارزه با تروريسم در منطقه از موضوعات مورد علاقه فرانسه است
ژرار لارشه رئيس مجلس سناي فرانسه نيز در اين نشست با ابراز خرسندي از اين ديدار بر لزوم تقويت همكاري‌هاي مجالس فرانسه و مجلس شوراي اسلامي ايران تاكيد كرد.
وي انجام اين سفر و برگزاري اين ديدار را حائز اهميت دانست و خاطرنشان كرد: اين ديدارها به تقويت همكاري‌هاي دو كشور به ويژه توسعه روابط پارلماني دوجانبه كمك خواهد كرد.
لارشه بر لزوم توسعه همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي ميان دو كشور تاكيد كرد و گفت: مجلس سناي فرانسه علاقه مند به توسعه روابط خود با مجلس شوراي اسلامي است.
وي گفت: اميد است از طريق كميسيون‌هاي تخصصي دو مجلس و گروه‌هاي دوستي پارلماني، دوكشور به اين مهم نايل شوند.
رئيس مجلس سناي مجلس فرانسه افزود: مبارزه با تروريسم در منطقه از موضوعات مورد علاقه فرانسه است و در اين زمينه با مقامات ايراني گفتگو و رايزني خواهد شد.
رييس مجلس سناي فرانسه، خاطرنشان كرد: آنچه كه در سوريه بايد مورد توجه قرار بگيرد هماهنگي همه كشورها در مبارزه با تروريسم و همچنين مشاركت همه گروه‌هاي مختلف سوري در فرايند برگزاري انتخابات است.
به گزارش ايرنا، ژرار لارشه رئيس مجلس سناي فرانسه صبح امروز به تهران آمد و با علي لاريجاني رئيس مجلس شواري اسلامي ديدار و درباره مسائل منطقه روابط دو جانبه گفت و گو كرد.
قرار است لارشه با دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري فردا ديدار كند.
سيام**3070**1449