سالانه بیش از 14میلیارد ساعت از وقت ایرانیان صرف بازی رایانه ای  می شود

اصفهان-ایرنا-رئیس مركز ملی پژوهش های راهبردی جوانان كشور گفت: ایرانی ها سالانه6 /14میلیارد ساعت از وقت خود را صرف بازی های رایانه ای می كنند.

به گزارش ایرنا، محمدمسعود كریمی روز شنبه در جلسه كمیته فضای مجازی ستاد ساماندهی امور جوانان استان اصفهان افزود: 89 درصد از این افراد را جوانان و نوجوانان تشكیل می دهند.
وی یادآور شد: این آمار بر اساس مطالعات انجام شده از سوی كمیته ملی فضای مجازی در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان تا پایان سال 93 به دست آمد و نتایج این مطالعات در خرداد سال 94 اعلام شد.
وی تصریح كرد: میانگین استفاده روزانه ایرانیانی كه در شبكه های اجتماعی و فضای مجازی فعالیت می كنند حدود 9 ساعت است .
كریمی اضافه كرد: سه پنجم از جمعیت ایران از فیس بوك استفاده می كنند.
رئیس مركز ملی پژوهش های راهبردی جوانان گفت: بر اساس مطالعات انجام شده تا پایان سال 93 حدود 2/ 33 درصد از ایرانیان هر روز و 25 درصد از آنها هفته ای یك بار از اینترنت استفاده می كنند.
رئیس مركز ملی پژوهش های راهبردی جوانان همچنین از آمار بیش از 20 میلیونی بازی كنندگان بازی های رایانه ای و تلفن همراه در ایران خبر داد و گفت: 56 درصد این افراد پسر و 44 درصد دختر هستند.
كریمی با اشاره به تاثیر زیاد شبكه های اجتماعی و فضای مجازی بر آحاد جامعه هشدار داد: توجه نكردن به هویت ملی و فرهنگی در فضای مجازی موجب كمرنگ شدن هویت ملی و فرهنگی جامعه خواهد شد.
وی تاكید كرد: تدوین سند سواد رسانه ای یكی از عوامل آرامش اجتماعی برای كاربران فضای مجازی خواهد بود كه چهار رویكرد استفاده بهینه از تلفن همراه، ماهواره، اینترنت و بازی های رایانه ای را دنبال می كنند.
دبیر كمیته تخصصی فضای مجازی اصفهان افزود: هر استان موظف است یك سازمان مردم نهاد با محوریت سواد رسانه ای ایجاد كند و آموزش لازم در موضوع سواد رسانه ای را به اقشار مختلف ارائه دهد.
وی با اشاره به اینكه زمینه سازی برای اشتغال جوانان در فضای مجازی بر عهده كمیته فضای مجازی ستاد ساماندهی امور جوانان استان است، بیان كرد: توسعه كسب و كار خویش فرما، افزایش فرصت های شغلی جدید و كارآمد برای جوانان و توسعه كسب و كارهای دانش بنیان از مهمترین عوامل ایجاد كسب و كار در فضای مجازی است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان استان اصفهان گفت: به استناد مصوبه پنجاه و یكمین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان و با توجه به ضرورت موضوع فضای مجازی و شبكه های اجتماعی، كمیته تخصصی فضای مجازی در ستاد ساماندهی امور جوانان كشور تشكیل و در استان اصفهان نیز فعال شد.
كریمی با بیان اینكه این ستاد شامل چهار كمیته فرهنگی- تربیتی، اقتصادی- اجتماعی
- فضای مجازی و كمیته پیگیری مصوبات است، افزود: هدف از تشكیل كمیته تخصصی فضای مجازی مواجهه عالمانه و پیشتاز با تحولات فضای مجازی و سیاستگذاری در حوزه جوانان است.
وی گفت: در این كمیته با مشاركت فعال دستگاه های اجرایی در مدیریت فرابخشی فضای مجازی می كوشیم تا چالش ها و فرصت های فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی و استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدات این فضا در حوزه نوجوانان و جوانان را بررسی كنیم.
دبیر كمیته تخصصی فضای مجازی استان اصفهان، سیاستگذاری و برنامه ریزی برای توسعه محصولات و خدمات فضای مجازی توسط جوانان و ایجاد اجماع و هماهنگی میان نخبگان فكری و دستگاه های اجرایی با هدف تحقق منویات دولت مبنی بر تسخیر فضای مجازی را از جمله وظایف كمیته تخصصی فضای مجازی اعلام كرد.
به گفته كریمی، تصمیم گیری در باره نحوه مواجهه فعال و خردمندانه استان با فضای مجازی از نظر سخت افزاری، نرم افزاری، محتوایی و راهبردی براساس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از دیگر وظایف این كمیته خواهد بود.
رئیس مركز ملی پژوهش های راهبردی جوانان تاكید كرد: بدین ترتیب بررسی تهدیدات و نقاط ضعف موجود در باره رسانه های اجتماعی و نگاه كارشناسی به سیاستگذاری راهبردی در كمیته فضای مجازی امكانپذیر می شود.
كریمی افزود: بدون شك فضای مجازی نوع جدیدی از گذران اوقات فراغت نوجوانان و جوانان است كه می تواند بر نحوه تعاملات انسانی و ارتباطات اجتماعی نسل های آینده موثر باشد.
وی افزود: از دیگر سو فضای مجازی در محیط خانه نقش پررنگی را در اقتصاد و كسب درآمد افراد ایفا می كند.
وی بیان كرد: این فضا دارای تنوع، تازگی و موقعیتی برای كسب تجارب غیرممكن در دنیای واقعی است بطوری كه این فضا با به روز بودن،محیطی مناسب را برای جوانان و مخاطبان خود فراهم می آورد و افراد می توانند در این فضا هنرها و مطالبی را فراگیرند كه پیش از این در دنیای واقعی بدلیل مشكلاتی از جمله وقت، هزینه و سایر موارد امكان تجربه آنها را نداشته اند.
وی از دیگر ویژگی های فضای مجازی را امكان تحصیل رشته های دلخواه، كاهش هزینه های زمانی، ریالی و جسمی، كاهش مخاطرات زیست محیطی و تسهیل و تسریع ارتباطات و دستیابی به نتایج مورد نظر و نیز فرصت برابر برای تولید، توزیع و دستیابی به اطلاعاتی عنوان كرد كه توجه افراد زیادی را به خود معطوف داشته است.
كریمی با توجه به امكانات و دسترسی گسترده بر فضای مجازی اظهار امیدواری كرد تا نظارت بیشتری در این زمینه صورت پذیرد و با سیاستگذاری و برنامه ریزی صحیح بتوان در راستای افزایش مزیت های فضای مجازی و كاهش تبعات منفی آن برای قشر نوجوان و جوان جامعه تلاش كرد.
وی ترویج خط و زبان فراسی، توسعه آموزش در راستای سطح سواد رسانه ای، تولید محتوای ایرانی اسلامی، توسعه شبكه های اجتماعی برای جوانان و حمایت از بازی های ایرانی با هدف هویت سازی انقلابی ملی جوانان را از محورهای اصلی كمیته فضای مجازی برشمرد.
دبیر كمیته تخصصی فضای مجازی همچنین كارگروه های خانواده، اشتغال و كارآفرینی، ارتقای هویت، پژوهش، تشكل ها، بازی های رایانه ای، آموزشی و علمی، تولید محتوای فرهنگی، هنری و آسیب های اجتماعی را از جمله كارگروه های پیشنهادی برای این كمیته بیان كرد.
به گزارش ایرنا، در این نشست با توجه به اینكه شورای فرهنگی عمومی بالاترین مرجع فرهنگی استان است، مصوب شد تا موضوع آموزش به مدیران در حوزه فضای مجازی در جلسه آتی این شورا مطرح شود.
نشست كمیته تخصصی فضای مجازی استان اصفهان با حضور دبیر كمیته فضای مجازی ستاد ساماندهی امور جوانان و نمایندگان دستگاه های عضو در تالار اجتماعات سرای ورزشكاران اصفهان برگزار شد.
پ/6027/7135