۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۷
کد خبر: 81885352
۰ نفر
سفیر اسلواكی: آماده سرمایه گذاری در استان قزوین هستیم

قزوین-ایرنا- سفیر اسلواكی در ایران در دیدار با استاندار قزوین گفت: آمادگی لازم را برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف در این استان داریم.

به گزارش ایرنا، یان بوری بعدازظهر شنبه در دیدار با استاندار قزوین افزود:سرمایه گذاران اسلواكی درحوزه های مختلف از جمله خودروسازی، حمل و نقل جاده ای و ریلی، معدن، زیرساخت های مربوط به آب و انرژی توان همكاری با استان قزوین را دارا هستند.
وی اظهار كرد: اسلواكی در زمینه تولید قطعات خودرو توان بالایی دارد و در این زمینه علاقه مند به همكاری با صنعتگران و سرمایه گذاران ایرانی از جمله قزوینی هستیم.
سفیر اسلواكی در ایران با اشاره به نزدیكی قزوین به پایتخت گفت: می توان زمینه برگزاری اجلاسی بازرگانی و اقتصادی را در تهران فراهم ساخت تا زمینه های همكاری میان سرمایه گذاران اسلواكی و قزوینی را بیشتر مورد بررسی قرار داد.
بوری با بیان اینكه قزوین از شهرهای دانشگاهی ایران به شمار می رود اظهار كرد: در زمینه های علمی و پژوهشی و فناوری نیز توان همكاری با استان قزوین را داریم.
وی ارتباط و تعامل كشورش با ایران را خوب و بالا خواند و اظهار داشت: باید با تقویت روابط خارجی میان دو كشور، زمینه همكاری بیشتر میان مردم ایران و اسلواكی با یكدیگر در زمینه های مختلف را فراهم كنیم.
فریدون همتی، استاندار قزوین در این نشست با بیان اینكه از همكاری های اقتصادی با اسلواكی استقبال می كنیم افزود: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توسعه روابط خارجی خود است چرا كه تعامل و ارتباط مناسب و سازنده كشورها با یكدیگر موجب بهبود وضعیت زندگی مردم می شود.
وی با بیان اینكه اراده ایران پس از تحریم های ظالمانه و ناحقی كه علیه آن اعمال شد، اجرای برجام و به نتیجه رساندن آن است اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران با عزت و اقتدار به عنوان كشوری مستقل بدنبال دستیابی به اهداف خود است و مانند برخی كشورها اختیار خود را به آمریكا نسپرده است.
همتی در ادامه به ظرفیت های صنعتی و كشاورزی قزوین اشاره كرد و گفت: قزوین دارای سه هزار و 500 واحد تولیدی است و نزدیكی به پایتخت در كنار برخورداری از راه ها و زیرساخت های مناسب، این استان را به محل مناسبی برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تبدیل كرده است.
استاندار قزوین با بیان اینكه این استان از توانمندی های علمی بالایی نیز برخوردار است، اظهار كرد: قزوین با برخورداری از شركت های دانش بنیان در حوزه انرژی پاك، در این زمینه آمادگی همكاری با اسلواكی را دارد.
وی اظهار كرد: در زمینه ساخت تصفیه خانه، سد و انتقال آب شرب در قزوین نیز توان همكاری با سرمایه گذاران اسلواكی را دارا هستیم.
همتی با اشاره به ثبت بیش از یكهزار اثر تاریخی قزوین در فهرست آثار ملی كشور، اظهار كرد: قزوین با داشتن صدها بناهای تاریخی و طبیعی بكر و جذاب از قابلیت های زیادی در زمینه جذب توریسم برخوردار است و در این زمینه آمادگی همكاری با مسئولان حوزه گردشگری اسلواكی را داریم.
وی گفت: بدلیل موقعیت مناسب قزوین در حال حاضر 45 پروژه با همكاری كشورهای خارجی در این استان در حال اجرا است.
اسلواكی به مركزیت براتیسلاوا از كشورهای اروپای مركزی است.
3013/ 6128 / 1876