سانسور الجزیره در مورد سابقه حقوق بشر در عربستان

تهران - ایرنا - شبكه خبری الجزیره قطر ضمن جلوگیری از انتشار مقاله ای در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی برای مخاطبان غیرآمریكایی انتشار آن را برای سایر مخاطبان خود سانسور كرد.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این مقاله تحت عنوان «عربستان سعودی از تروریسم به عنوان دستاویزی برای نقض حقوق بشر بهره می گیرد»، 12 آذر ماه برای مخاطبان آمریكایی الجزیره منتشر شد.
در این گزارش به 50 مورد احكام اعدامی كه قرار است به اتهام جنایات تروریستی در عربستان به اجرا درآید و موارد بی عدالتی در رفتار با شیعیان این كشور استناد و از مناسبات ریاض با واشنگتن انتقاد شده است.
مخاطبان آمریكایی الجزیره همچنان می توانند این مقاله را مشاهده كنند، اما مخاطبان كشورهای دیگر از دریافت آن محروم شده اند.
در همین حال، روزنامه عكاظ عربستان عذرخواهی مدیر مسئول الجزیره را به دلیل انتشار این مقاله را به چاپ رساند.
مقاله یاد شده به قلم «آرجون ستی» وكیل مدافع حقوق بشر و استاد قانون در دانشگاه جرج تاون در سایت اینترسپت منتشر شده است.
رسانه های جهانی پیشتر به انتقادهای درج شده در این مقاله اشاره داشته اند. افزایش موارد اعدام ها در عربستان در سال جاری، صدور حكم اعدام برای یك شاعر پاكستانی به اتهام ارتداد و كشته شدن غیرنظامیان در جریان حملات هوایی عربستان در یمن از جمله این موارد است.
در مقاله ستی همچنین از روابط عربستان با آمریكا انتقاد و ذكر شده كه ریاض به دلیل مناسبات نزدیكش با واشنگتن اغلب از محكوم شدن جان به در می برد.
براساس این گزارش، الجزیره كه یك شبكه پخش خبری دولتی در قطر است در سال 1996 با كسب اعتبار برای انتشار اخبار مستقل آغاز به كار كرد.
این شبكه خبری در حال حاضر یكی از بزرگترین شبكه های جهانی است، به طوری كه 80 دفتر در سراسر كره خاكی دارد.
به نوشته اكونومیست، این شبكه از سوی ناظران عرب به دلیل مبالغه در پوشش اخبار مربوط به مخالفان در لیبی و سوریه و همچنین اخوان المسلمین در مصر مورد انتقاد قرار گرفته است.
گفته شده است كه این شبكه بر موارد نقض حقوق بشر از سوی این مخالفان چشم بسته است.
حكومت پادشاهی قطر هم پیمان عربستان در برابر دولت سوریه و عضو ائتلاف عربی ضد انصارالله در یمن است.
خاورم**9109**1144