ثبت نام 29داوطلب نمايندگي مجلس شوراي اسلامي و چهار داوطلب خبرگان از گيلان

رشت - ايرنا - رئيس ستاد انتخابات استان گيلان گفت: در روز نخست ثبت نام داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، 29 نفر ثبت نام و در سومين روز ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان نيز، چهار نفر نام نويسي كرده اند.

محمد احمدي پور عصر شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: در نخستين روز از ثبت نام داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، 29 نفر نام نويسي كردند.
وي ادامه داد: كار ثبت نام از داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در گيلان در 11 حوزه انتخابيه اصلي شامل رشت، فومن، صومعه سرا، تالش، انزلي، آستارا، رودبار، لاهيجان، لنگرود، رودسر و آستانه اشرفيه و نيز پنج حوزه فرعي شامل املش، شفت، رضوانشهر، ماسال و سياهكل انجام مي شود.
رئيس ستاد انتخابات استان گيلان اضافه كرد: همچنين امروز و در سومين روز ثبت نام از داوطلبان نمايندگي پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري، دو نفر با حضور در فرمانداري رشت نام نويسي كردند.
احمدي پور گفت: دو نفر نيز با حضور در ستاد انتخابات كشور، براي نمايندگي از گيلان در پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري ثبت نام كردند.
وي با بيان اينكه روز گذشته و در دومين روز از ثبت نام نامزدهاي مجلس خبرگان، داوطلبي ثبت نام نكرد، يادآور شد: در روز نخست، دو نفر با حضور در فرمانداري رشت، براي نمايندگي از گيلان در پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري نام نويسي كرده بودند.
ثبت نام از داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، از امروز (شنبه بيست و هشتم آذرماه) و نام نويسي از داوطلبان پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري از پنجشنبه هفته گذشته (بيست و ششم آذرماه) آغاز شده است.
صلاحيت داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از پنجم تا 14 دي ماه توسط هيات هاي اجرايي بررسي مي شود و پس از آن، افراد ردصلاحيت شده فرصت دارند از 16 تا 19 دي اعتراضشان را ارائه دهند تا هيات هاي نظارت بر انتخابات آنها را بررسي كنند و نتيجه را تا 26 دي به شوراي نگهبان دهند.
شوراي نگهبان نظر نهايي خود را نسبت به اعتراضات تا 16 بهمن اعلام خواهد كرد و در مرحله بعدي، اعتراض داوطلبان به اين نظر شورا صورت مي گيرد. اسامي نهايي در 20 بهمن از طرف شوراي نگهبان به وزارت كشور اعلام مي شود و اين وزارتخانه اسامي نامزدهاي داراي صلاحيت را در 27 بهمن به حوزه هاي انتخابيه مي دهد تا فرداي اين روز، فرمانداران اسامي را منتشر كنند.
زمان تبليغات نامزدهاي انتخابات از 29 بهمن تا پنجم اسفند به مدت يك هفته خواهد بود تا با يك تنفس يك روزه در آن، مردم شريف ايران در 7 اسفند با آراي ريخته شده در صندوق هاي راي، نظر خود را درباره آنها اعلام كنند.
استان گيلان با افزون بر 14 هزار كيلومترمربع و جمعيتي بالغ بر دو ميليون و 480 هزار نفر و 16 شهرستان، 13 نماينده در مجلس شوراي اسلامي و چهار نماينده در مجلس خبرگان رهبري دارد.
انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي همزمان با انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري، هفتم اسفندماه سال جاري برگزار مي شود.ك/3
7294/2007