توليد بيشتر ژل رويال زنبور عسل نياز به مكمل ها و اصلاح نژاد دارد

نجف آباد، اصفهان- ايرنا- عضو هيات مديره شركت تعاوني كشاورزي زنبورداران نجف آباد گفت: براي توليد بيشتر ژل رويال زنبور عسل نياز به امكانات خارجي نداريم بلكه مكمل ها و اصلاح نژاد مورد نياز است.

به گزارش روز شنبه ايرنا، مرتضي لساني در نخستين دوره تخصصي آموزش توليد ژله رويال زنبور عسل در نجف آباد افزود: ژل رويال (شاه‌انگبين)، ماده شيري رنگ است كه زنبورهاي جوان از سلول هاي مغز خود ترشح مي كنند و خوراك ملكه است.
وي اظهار كرد: اين ژل، مواد مغذي (اكسيري) و انرژي زاي بسيار قوي دارد كه ورزشكاران از آن استفاده مي كنند و براي بسياري از بيماري ها از جمله درمان زخم ها، سرما خوردگي، زخم معده و روده و درمان ناباروري و نازايي موثر است .
وي گفت: از هر كندو زنبور عسل 100 تا 400گرم ژل رويال گرفته مي شود اما با استفاده از روش هاي نوين كه در اين دوره آموزشي ارائه شد، از هر كندو در كوتاه مدت ساليانه نيم كيلو ژل و در طرح پنج ساله از هر كندو چهار تا پنج كيلو ژل تهيه مي شود.
لساني با يبان اينكه قيمت ژل رويال به دليل توليد كم، بسيار گران است اظهار اميدواري كرد: با برگزاري اين دوره آموزشي در آينده با توليد بيشتر ژل رويال، شاهد كاهش قيمت آن باشيم تا مردم به راحتي بتوانند از اين ماده ارزشمند استفاده كنند.
وي هدف از برگزاري اين دوره را ارتقاي دانش فني موجود در اين عرصه و فراهم كردن زمينه افزايش كمي و كيفي توليدهاي صنعت زنبورداري اعلام كرد و گفت: در اين دوره بيش از 80 نفر از زنبورداران استان هاي اصفهان، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، گيلان، مازندران، خوزستان، بوشهر، فارس، يزد، كرمان، كهگيلويه و بوير احمد و چهار محال و بختياري، شركت كردند.
وي تعداد كلني هاي زنبور عسل در شهرستان نجف آباد را 300 هزار كلني اعلام و اضافه كرد: تعاوني كشاورزي زنبورداران نجف آباد 700 عضو دارد كه 300 عضو آن فعال هستند.
وي با بيان اينكه بيش از 700 نفر به طور مستقيم و بيش از سه هزار نفر بطور غير مستقيم در نجف آباد در زمينه توليد عسل مشغول فعاليت هستند، گفت: با افزايش توليد ژل رويال، بيش از سه برابر ايجاد اشتغال خواهد شد.
شهرستان نجف آباد با حدود 300 هزار نفر جمعيت در 30 كيلومتري غرب اصفهان است.
ت/غ.ك/ 7137/3011/ 2093