۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۴۴
کد خبر: 81885307
۰ نفر
كشف سیاره قابل سكونت نزدیكتر به زمین

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه نیوساتولز استرالیا سیاره ای را در فاصله 14 سال نوری از زمین شناسایی كردند كه قابلیت سكونت دارد. این سیاره در مقایسه با كاندید قبلی، 8 سال نوری به زمین نزدیك تر است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، بر اساس این تحقیقات سیاره مورد بحث كه Wolf1061c نام گذاری شده است‏، در یك منظومه سه تایی از سیارات قرار دارد كه در مدار ستاره كوتوله قرمز موسوم به Wolf 1061 گردش می كنند.
اندازه این سیاره جدید چهار برابر كره زمین است. محققان امیدوارند با توجه به نزدیكی سه سیاره مورد بحث به زمین، در آینده نزدیك بتوانند جو آن ها را مورد مطالعه قرار دهند.
دونكان رایت رییس گروه تحقیقاتی نیوساتولز در این رابطه می گوید: «این كشف بسیار هیجان انگیز است؛ چراكه جرم هر سه سیاره به اندازه ای است كه به احتمال زیاد از جنس سنگ بوده و سطحی جامد دارند و سیاره میانی كه Wolf 1061c نامیده شده، در منطقه گلدیلاكس قرار دارد.
این ویژگی Wolf 1061c موجب افزایش احتمال وجود آب مایع و حتی حیات در سطح آن می شود. این فوق العاده است كه به آسمان نگاه كنید و بدانید كه احتمالا سیاره ای در نزدیكی كره زمین وجود دارد كه میزبان حیات است.»
در اخترشناسی، گلدیلاكس به بازه ای از فاصله در سامانه یك ستاره گفته می شود كه بتوان در آن سیاره ای را با فشار اتمسفر كافی یافت كه شرایط وجود آب مایع را داشته باشد. این فاصله بر مبنای نیازهای شناخته شده بیوسفر زمین، موقعیت آن در منظومه شمسی و مقدار انرژی حرارتی كه از خورشید دریافت می كند، محاسبه می شود.
پیش از این تصور می شد نزدیك ترین سیاره به زمین كه امكان حیات را دارد‏، سیاره ای موسوم به Gliese 667Cc است كه ابعادی در حدود نصف ابعاد زمین داشته و در فاصله 22 سال نوری از آن قرار دارد.
علمی (69 ** 9259**1440