حداد عادل: ایرانشناسان روس در توسعه همكاری های فرهنگی ایران و روسیه نقش فعالی دارند

مسكو - ایرنا- «غلامعلی حداد عادل» رئیس بنیاد سعدی كه برای شركت در همایش ایرانشناسان روس در مسكو بسر می برد، گفت: ایرانشناسان روس در توسعه همكاری های فرهنگی ایران و روسیه مشاركت می كنند و نقش فعال برعهده دارند.

حداد عادل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مسكو افزود: از جریان ایرانشناسی در روسیه حمایت می كنیم و آن را برای توسعه همكاری های میان دو كشور با اهمیت می دانیم. ایرانشناسی در روسیه ریشه های محكم دوانده و سابقه آن به حدود 300 سال پیش بر می گردد.
رئیس بنیاد سعدی با بیان این كه ایرانشناسی در روسیه رشته ای مورد نیاز است، اظهار داشت: اكنون دانشگاه های متعددی در روسیه با استفاده از استادان و پژوهشگران به پژوهش های ایرانشناسی اشتغال دارند و در موضوعات مختلف در باره ایران تحقیق می كنند.
وی اضافه كرد: میدان تحقیق استادان ایرانشناس روس حوزه هایی مانند زبان و ادبیات فارسی، اسلام تشیع و عرفان و انقلاب اسلامی و اقتصاد است.
وی ادامه داد: در همه این موضوعات ضرورت دارد كه موسسات و استادان ایرانی با ایرانشناسان روس ارتباط و همكاری داشته باشند.
حداد عادل خاطرنشان كرد: همایشی كه دیروز در مسكو برگزار شد، دومین همایش ایرانشناسان روسیه بود كه به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسكو و رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد و دانشگاه های مختلف، فعالیت های خود را در عرصه ایرانشناسی و آموزش زبان فارسی گزارش دادند و مشكلات و انتظارات خود را بیان كردند.
وی گفت: برگزاری این همایش اقدام بسیار مهم فرهنگی بود كه در همكاری های فرهنگی ایران و روسیه تاثیر مثبت می گذارد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران در سخنانی در همایش ایرانشناسان نیز با یادآوری جایگاه ایران شناسان روسیه و نقش آنها در گسترش روابط دو كشور به تشریح فعالیت های بنیاد سعدی پرداخت و بر آمادگی این بنیاد جهت همكاری با ایرانشناسان و استادان زبان فارسی روسیه در تمام زمینه های فرهنگی تاكید كرد.
رئیس بنیاد سعدی، حضور در این همایش و دیدار با ایرانشناسان و استادان برجسته زبان فارسی روسیه را بعنوان هدیه ای گرانبها برای خود برشمرد.
اروپام*391**1572