فرستاده ویژه سازمان ملل از نقض آتش بس در یمن به شدت ابراز نگرانی كرد

تهران-ایرنا- فرستاده ویژه دبیر كل سازمان ملل متحد در امور یمن روز شنبه در حالی نسبت به نقض آتش بس اعلام شده در یمن ابراز نگرانی كرد كه ائتلاف عربی به سركردگی عربستان همچنان با نقض این آتش بس به حملات خود علیه مناطق مختلف یمن ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو،‌ اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده ویژه دبیر كل سازمان ملل متحد در امور یمن در حاشیه نشست هایی كه میان هیات صنعا (جنبش انصار الله و حزب كنگره ملی یمن) و هیات ریاض‌ (نمایندگان عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این كشور) برگزار شد،‌ نگرانی شدید خود را نسبت به نقض آتش بس شكننده در یمن از ائتلاف عربی به سركردگی عربستان،‌ ابراز كرد.
وی در عین حال بر ادامه گفت وگوهای صلح میان طرف های درگیر در بی ین سویس تاكید كرد.
بر اساس این گزارش، سازمان ملل متحد از روز سه شنبه گذشته آتش بس موقتی را میان طرف های درگیر در یمن اعلام كرد، اما نیروهای مزدور حامی عبد ربه منصور هادی پس از سیطره بر دو منطقه،‌ این آتش بس شكننده را نقض كردند و مناطقی از یمن را بمباران كردند.
فرستاده ویژه دبیر كل سازمان ملل در امور یمن ضمن آنكه از همه طرف ها خواست كه به توافق میان دو طرف احترام بگذارند، خواستار اجازه دادن طرف ها برای ورود كمك های انسانی به مناطق آسیب دیده این كشور شد.
وی با بیان اینكه گفت وگوها میان دو طرف،‌ به شكل خاص بر مسائل امنیتی در یمن در سایه تحولات پیچیده میدانی متمركز است، از دو طرف خواست در پایبندی خود به آتش بس اعلام شده،‌ جدی باشند.
بر اساس این گزارش،‌ كمیته هماهنگی به منظور نظارت بر پایبندی طرف ها به آتش بس و توقف درگیری تشیكل شده است.
دفتر ولد شیخ احمد، همچنین اعلام كرد كه رایزنی های دو طرفه و گروهی روز شنبه نیز به منظور حل بحران یمن و دست یابی به توافقی بر سر آنچه در روزهای گذشته درباره آن گفت وگو شد، همچنان ادامه دارد.
این در حالی است كه محمد عبدالسلام و عارف الزوكا روسای هیات های انصارالله و كنگره مردمی یمن در حاشیه نشست ژنو در دیدار با اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل در امور یمن بر قرار دادن برقراری آتش بس به عنوان اولویت اول جلسات عمومی هیئت های مذاكره كننده یمنی توافق كردند.
در همین حال صالح الصماد رییس شواری سیاسی انصارالله هشدار داد كه در صورتی كه عربستان به تجاوزهای خود ادامه دهد با گام های مهم ما كه بازگشت سخت خواهد بود، مواجه خواهد شد.
وی افزود: در صورت تداوم وحشیگری های عربستان گزینه های مردم یمن كه گزینه هایی حساب شده است، مطرح می شود و گام های بعدی ما بسیار بزرگ و بازگشت ناپذیر خواهد بود.
نشست گروه های یمنی و نمایندگان دولت فراری و مستعفی منصور هادی و نظارت نماینده سازمان ملل در امور این كشور از روز سه شنبه در بی ین سوییس آغاز شده و تاكنون بدون دست یافتن به نتیجه ملموسی امروز نیز ادامه می یابد.
عربستان به همراهی برخی كشورهای عربی از ششم فروردین ماه سال جاری حملات گسترده ای را به یمن آغاز كرد و با تخریب زیربناها و تاسیسات حیاتی این كشور فقیر عربی،‌ هزاران تن را به خاك و خون كشید.
خاورم**9329**1144