هفت نفر برای نامزدی در انتخابات مجلس در قم ثبت نام كردند

قم - ایرنا- فرماندار قم گفت: در اولین روز از آغاز ثبت نام داوطلبان حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 صبح روز شنبه تا پایان وقت اداری ، هفت نفر برای حضور در صحنه انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه قم، ثبت نام كردند.

«رضا سیار» عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگاران خاطرنشان كرد: ثبت نام از داوطلبان حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی تا چهارم دی ماه از ساعت 8 صبح تا 16 ادامه دارد.
وی گفت: همكارن مستقر در فرمانداری قم در تلاش هستند كه ثبت نام از داوطلبان را با سرعت بیشتری انجام دهند و اگر تعللی امروز ایجاد شده به خاطر فراهم شدن امكان ثبت نام كاندیدای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سایر حوزه های انتخابیه در قم بود.
سیار خاطرنشان كرد: بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از پنج دی ماه آغاز خواهد شد و در فرجه قانونی نیز، نتیجه توسط فرمانداری به افراد اعلام می گردد.
وی ادامه داد: طبق هماهنگی میان وزارت كشور و شورای نگهبان، معتمدین مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در این دوره از انتخابات یكی هستند.
سیار گفت: هیات اجرایی مجلس خبرگان رهبری شامل 8 نفر معتمدین و سه نفر دیگر شامل فرماندار، دادستان و مدیركل ثبت استان می باشد و هیات اجرایی مجلس شورای اسلامی نیز همین هشت نفر معتمد فوق الذكر می باشند.
وی ادامه داد : در شهرها و بخش های استان هیات اجرایی مجلس شورای اسلامی شامل هشت نفر معتمد فوق و یكی از اعضای معتمدین بخش یا شهر شامل نماینده شورای اسلامی شهرستان یا بخش مربوطه می باشد.
وی گفت: یكی از اعضای اداری هیات اجرایی مجلس شورای اسلامی در شهر یا بخش نیز رئیس ثبت احوال آن بخش یا شهرستان می باشد.
سیار تصریح كرد: تفاوت آشكار میان هیات اجرایی خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در بحث بررسی صلاحیت ها می باشد كه تعیین صلاحیت اعضای مجلس خبرگان رهبری تنها بر عهده شورای نگهبان می باشد.
فرماندار قم همچنین گفت: با توجه به مشكلات و احیانا مواردی كه در دوره های قبل داشتیم در این دوره تلاش خواهد شد كه كاستی ها برطرف شود، هیات های اجرایی نیز معتمدین مردم هستند و تمام نواقص گذشته ثبت شده و در این دوره برطرف خواهد شد.
سیار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارائه اصل شناسنامه عكس دار، یك نسخه تصویر كلیه صفحه های شناسنامه ، اصل كارت ملی و یك نسخه تصویر آن و 10 قطعه عكس سه درچهار از مداركی است كه داوطلبان باید همراه داشته باشند.
وی بیان داشت: افراد متقاضی بابد اصل آخرین مدرك تحصیلی و یك نسخه تصویر آن را یا مدرك معادل آن را براساس بند چهار ماده 28 قانون انتخابات مجلس همراه داشته باشند.
وی گفت: ارائه اصل برگ پایان خدمت عمومی و یا مدركی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت خدمت وظیفه عمومی و تصویر آن دیگر مدركی است كه داوطلبان باید همراه خود داشته باشند همچنین آنان باید در صورت دارا بودن مدارك ایثارگری اصل و كپی آن را هنگام ثبت نام ارائه كنند.
سیار یادآور شد: ارائه گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام مشاغل یاد شده در بندهای الف و ب ماده 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دیگر مدركی است كه داوطلبان باید همراه خود به هنگام ثبت نام داشته باشند.
وی گفت: از حوزه انتخابیه شهر قم در نهایت سه نماینده به مجلس شورای اسلامی راه خواهند یافت.
دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز هفتم اسفندماه برگزار می شود. ك/3
7401/ 6133/