۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۲۶
کد خبر: 81885272
۰ نفر
سید حسن خمینی: من گرایی، معضل بزرگ جامعه انسانی است

شهرری ـ ایرنا ـ تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره) با بیان اینكه برای رسیدن به راه حل مطلوب برای مشكلات باید عقل خود را روی هم بگذاریم افزود: معضل بزرگ جامعه انسانی 'من گرایی ' است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با تیم های برگزیده كشوری مسابقه ملی مناظره دانشجویی افزود: اگر در مناظره با یكدیگر هدفمان یافتن حقیقت باشد، با اینكه هدف پیروزی «من» باشد بسیار متفاوت است.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم به حقیقت برسیم رگ گردن مان بیرون نمی زند بلكه همه افراد عقل خود را روی هم می گذارند تا به بهترین تصمیم برسند؛ اینجا دیگر كسی فریاد نمی زند، زیرا كسی دنبال «من» نیست، بلكه دنبال بهترین تصمیم است.
تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره) با تأكید بر گم نكردن هدف در سخن گفتن، گفت: اصل اول مناظره یافتن حقیقت است؛ در این صورت یك طرف به دیگری به عنوان سوژه نگاه نمی كند بلكه حقیقت موضوعیت دارد تا طرفین دست در دست هم به نقطه مورد نظر برسند.
سید حسن خمینی با بیان اینكه در مناظره غرض فتح و ظفر نیست بلكه یافتن حقیقت است افزود: باید یاد بگیریم برای رسیدن به حقیقت همراه یكدیگر باشیم و بدانیم از دل سخن گفتن و شنیدن حقیقت نمایان می شود، اما اگر همراه و همدوش هم نباشیم و نسبت به یكدیگر شفقت نداشته باشیم هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود.
وی با بیان اینكه تفاوت اساسی پیامبران با سایر انسان ها در مشفق بودن آنهاست، یادآور شد: پیامبر(ص) نسبت به همه شفقت داشت و دلش به حال تك تك افراد می سوخت.
سید حسن خمینی گفت: برخی عرفا در مورد روز عاشورا هم اینگونه تعبیر می كنند كه وقتی شمر سر مبارك سیدالشهداء(ع) را می برید دل امام حسین(ع) در آن لحظات بیش از خود شمر، به حال او می سوخت، زیرا هدف ایشان شفقت و هدایت بود.
6139// 1625