زنان باردار خطر آلودگی هوا را جدی بگیرند

تهران- ایرنا- مسئول درمان مركز درمان ناباروری رویش هلال احمر ایران با اشاره به آسیب های گسترده آلودگی هوا بر افراد گفت: زنان بادارهمچون سالمندان و كودكان باید درهنگام بروز آلودگی از حضور درمحیط باز خودداری كنند.

دكترمرضیه شیوا روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به این كه عوارض آلودگی هوا تنها به آسیب رساندن به ریه و دستگاه تنفسی محدود نمی شود، افزود:علوفه‌هایی آلوده كه دام ها از آن تغذیه می‌كنند و سپس انسان‌ها از گوشت آن می‌خورند می‌تواند سبب نازایی زنان و مردان شود.
وی در ادامه با اشاره به بیماری آندومتریوز كه منجر به نازایی و مشكلات در دستگاه تناسلی زنان می شود، اظهاركرد: آلودگی هوا می تواند دلیل بروز این بیماری در میان زنان باشد.
شیوا در ادامه یكی دیگر ازعوارض آلودگی هوا در شهرهای بزرگ را افزایش غلظت خون در زنان باردار اعلام كرد و افزود: افزایش غلظت خون سبب فشار برروی قلب، ریه و كلیه می‌شود كه برای جنین خطرساز است.
این پزشك متخصص همچنین درباره دیگر مضرات غلظت خون در زنان باردار تاكیدكرد: این غلظت خون سبب فشار بروی جفت و در نتیجه تغذیه نامناسب جنین می شود.
شیوا زایمان‌های زودرس را یكی دیگر از نتایج آلودگی هوا در میان زنان باردار دانست و گفت: نوزاد متولد شده از زایمان زودرس می تواند دچار مشكلات و نارسایی‌ها زیادی باشد.
این متخصص زنان و نازایی بیان داشت: درهنگام بروز آلودگی هوا نه تنها سالمندان و كودكان بلكه زنان باردار نیز باید به جد مراقب سلامتی خود و نوزادشان باشند.
این پزشك متخصص زنان و نازایی در ادامه با اشاره به این كه زنان درطول دوران بارداری باید ازحضور در محیط كه دارای آلودگی هوا هستند، خودداری كنند، افزود: البته شرایط جسمانی زنان باداری كه در معرض آلودگی قرار می گیرند بر آسیب‌هایی كه می‌پذیرند بسیار تاثیرگذار است.
اجتمام**3377** 1724