پیش بینی بانك آمریكایی گلدمن ساكس از ادامه كاهش قیمت نفت

تهران-ایرنا- شبكه خبری سیوانوبیوسی آمریكا اعلام كرد، بانك بین المللی گلدمن ساكس آمریكا پیش بینی می كند، به دلیل وخیم تر شدن شرایط بازار پس از خودداری اوپك از كاهش تولید در نشست اخیر این سازمان، قیمت نفت كاهش بیشتری را تجربه خواهد كرد.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از شبكه خبری یاد شده، بانك سرمایه گذاری گلدمن ساكس بار دیگر پیش بینی قبلی خود مبنی بر كاهش قیمت نفت به 20 دلار در هر بشكه را تاوید كرد. 20 دلار در هر بشكه، نقطه سربه سر هزینه - درآمد برای تولیدكنندگان نفت شیل در آمریكاست.
اگر قیمت های نفت به كمتر از 20 دلار در هر بشكه كاهش یابند، شركت های تولیدكننده نفت شیل در آمریكا باید برای پرهیز از ضرر، تولید خود را كاهش دهند.
گلدمن ساكس اعلام كرد: با این حال، موجودی نفت در كشورها هنوز كمتر از ظرفیت انباری جهان است و شمار دكل های حفاری آمریكا و شاخص های اكتشاف و تولید بسیار بالاتر از چیزی است كه كاهش تولید را رقم بزند.
گلدمن ساكس همچنین پیش بینی كرد با لغو تحریم های ایران و بازگشت این كشور به بازارهای جهانی، تولید اوپك به 32 میلیون بشكه در روز افرایش یابد.
قیمت های نفت در 18 ماه گذشته به دلیل مازاد عرضه در بازارها بیش از 50 درصد كاهش یافته است.
به گزارش ایرنا، یكصد و شصت و هشتمین نشست اوپك مانند نشست های اخیر این سازمان، اواسط آذرماه امسال بدون دستاوردی پایان یافت و سقف تولید روزانه اعضای این سازمان نیز به میزان 30 میلیون بشكه در روز تعیین شد. البته اعضای اوپك هم اكنون حدود یك میلیون و ٥٠٠ هزار بشكه نفت مازاد تولید می كنند.
اقتصام(6)1063 ** 2023