پنج نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی درگنبدكاووس ثبت نام كردند

گنبدكاووس - ایرنا - معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدكاووس از ثبت نام پنج نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی درحوزه انتخابیه این شهرستان در اولین روز ثبت نام نامزدها خبر داد.

محمد حمیدی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از بین این افراد كه تمامی آنان مرد هستند، دو نفر از اهل تشیع و سه نفر از اهل سنت گنبدكاووس می باشند.
وی از آمادگی كامل ستاد انتخابات گنبدكاووس برای ثبت نام و برگزاری انتخابات در این حوزه انتخابیه خبر داد و گفت: ثبت نام از نامزدهای تصدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی به مدت یك هفته درمحل فرمانداری این شهرستان انجام می شود.
حمیدی با مهم دانستن انتخابات هفتم اسفند امسال در عرصه داخلی و بین المللی، حضور حداكثری مردم دراین عرصه مهم سیاسی و تعیین سرنوشت را ضروری دانست و اضافه كرد: لازمه حضور حداكثری مردم، مشاركت همه سلایق و جریان های سیاسی معتقد به نظام و قانون اساسی است.
وی تصریح كرد: دولت تدبیر و امید، رعایت قانون، اصل بی طرفی، عدالت و صداقت در برگزاری انتخابات را سرلوحه كار خویش قرار داده و با تمام توان از آرای مردم صیانت می كند.
بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، داوطلبان نمایندگی این نهاد قانون گذاری، می توانند به منظور اعلام داوطلبی خود با همراه داشتن مدارك ذیل به ستاد انتخابات كشور، فرمانداری های مراكز حوزه های انتخابیه، سفارتخانه ها یا كنسولگری های ایران در خارج از كشور مراجعه و نسبت به تكمیل فرم ثبت نام اقدام كنند.
** مدارك مورد نیاز
1- اصل كارت ملی و سه نسخه تصویر آن.
2- اصل شناسنامه عكسدار و سه نسخه تصویر كلیه صفحات آن .
3- 10 قطعه عكس جدید 4 × 3 (ترجیحا با زمینه روشن) .
4- اصل و تصویر آخرین مدرك تحصیلی و یا مدرك معادل كه معتبر باشد .
5- اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی .
6- اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدركی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی .

** شرایط انتخاب شوندگان
به استناد ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند :
1- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران .
2- تابعیت كشور جمهوری اسلامی ایران .
3- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه .
4- داشتن مدرك تحصیلی كارشناسی ارشد یا معادل آن .
5- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه .
6- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی .
7- حداقل سن 30 سال تمام و حداكثر 75 سال تمام .
تبصره 1- داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام ، مذكور در بند (1) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند .
تبصره 3 ـ هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یك مقطع تحصیلی فقط برای شركت در انتخابات محسوب می شود .
بر اساس قانون تفسیر ماده (28) كه در تاریخ 12 مردادماه 1390 به تایید شورای نگهبان رسیده، مدرك معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدركی است كه واجد ارزش استخدامی باشد.
به استناد تبصره 2 ماده 9 قانون یاد شده هیچ یك از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یك حوزه انتخابیه خود را نامزد نمایند در غیر این صورت نامزدی آنان كلاً باطل و از شركت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.
همچنین به استناد ماده 46 قانون مزبور هریك از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت كتبی انصراف خود را به فرمانداری یا بخشداری مركز حوزه انتخابیه و یا وزارت كشور اعلام كنند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی شود.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ، هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.
شهرستان گنبدكاووس براساس سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 1390 با افزون بر 325 هزار نفر جمعیت، یك كرسی نمایندگی درمجلس شورای اسلامی دارد.
/3039/1860