قصد پناه جويان غيرقانوني افغان در آلمان براي بازگشت

كابل - ايرنا - منابع افغان به نقل از سفيرافغانستان در آلمان گزارش دادند كه تعدادي از پناه جويان افغان درآلمان به آينده خود اميدوار نيستند و با مراجعه به كنسولگري هاي اين كشور خواستار بازگشت به كشور شده اند.

به گزارش ايرنا از صداي افغان و شبكه خبري طلوع نيوز، «حميد صديق» سفير افغانستان در آلمان گفته است كه در دو ماه گذشته 320 نفر ازمهاجران افغان به كنسولگري هاي اين كشور در شهرهاي برلين، بن و مونيخ مراجعه كرده اند تا با دريافت گذرنامه به كشور خود بازگردند.
اغلب پناهجويان افغان بدون داشتن گذرنامه از راه هاي غيرقانوني به كشورهاي اروپايي از جمله آلمان رفته اند و اينك بدون مدرك قادر به انجام هيچ كاري در آن كشورها نيستند.
سفير افغانستان در آلمان گفته است كه گذرنامه اتباع افغان در اين كشور به ازاي دريافت 120 يورو براي آنان صادر مي شود، اما اگر كساني قادربه پرداخت اين وجه نباشند، گذرنامه رايگان بااعتبار يك ساله براي آنان صادرمي شود تا بتوانند به كشور بازگردند.
صديق افزوده است كه اغلب كساني كه براي دريافت گذرنامه به كنسولگري هاي افغانستان در آلمان مراجعه كرده اند جوانان 15 تا 20 سال هستند و گفته اند كه بابت نگراني از خانواده خود قصد بازگشت به كشور را دارند.
همزمان با اين اظهارات، هزاران پناهجوي افغان با تشكيل صف هاي طولاني مقابل ادارات گذرنامه شهرهاي مختلف افغانستان، به دنبال دريافت گذرنامه براي خروج از كشور هستند.
روند مهاجرت افغان ها به كشورهاي اروپايي در سال 2015 ميلادي افزايش يافته و «آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان اعلام كرده است كه اتباع افغانستان اميدي به دريافت مجوز اقامت در اين كشور نداشته باشند و بايد به كشور خود بازگردند.
رسانه هاي افغانستان در روزهاي گذشته خبردادند كه نمايندگان مجلس اين كشور به توافق «محمد اشرف غني» رييس جمهوري افغانستان با سران كشورهاي اروپايي در جريان نشست تغيير اقليم در پاريس اعتراض كردند، اما معاون سخنگوي رياست جمهوري افغانستان با برپايي يك نشست خبري گفت كه اشرف غني در سفر خود به كشورهاي اروپايي، توافقي براي بازگرداندن اجباري پناهندگان افغان نداشته است.
اساق*1610 **1488 **1446