مديركل بهزيستي قم: آموزش ركن اصلي برنامه هاي پيشگيرانه است

قم - ايرنا - مديركل بهزيستي استان قم با بيان اينكه بايد ياد بگيريم چگونه با افراد مبتلا به بيماري هاي قابل انتقال از جمله ايدز رفتار كنيم، گفت: آموزش صحيح ركن اصلي برنامه هاي پيشگيرانه است.

به گزارش ايرنا، رضا سليقه روز شنبه در همايش «روز جهاني ايدز»، افزود: براي پيشگيري از پيشروي ايدز، بايد توانمند‌سازي و ارتقاي آگاهي عمومي را يكي از اولويت ‌ها در جامعه قرار داد.
وي اضافه كرد: آموزش تنها راه براي رعايت استاندارد‌ها در مقابل مصونيت از ابتلا به اين بيماري است؛ افراد با شرايط خطر‌پذيري بالا در اين حوزه بايد از طريق آموزش بتوانند در مقابل اين بيماري خود را ايمن كنند.
وي گفت: بيماري ايدز بيش از سه دهه است كه كشور ايران را درگير كرده و نخستين مورد اچ آي وي مثبت در سال 1365 در ايران شناسايي شد.
سليقه با بيان اينكه بيشترين عامل انتقال اين بيماري در دهه 70 و 80 در ايرن از طريق سرنگ هاي آلوده بود، افزود: بايد با هم افزايي نهادهاي دولتي اقدام هاي جدي درزمينه پيشگيري از اين بيماري صورت بگيرد.
وي با بيان اينكه در سيستم بهداشت و سلامت بايد بتوانيم خودباوري را تقويت كنيم، تاكيد كرد: نيازمند مشاركت بيشتر افراد به ويژه افراد درگير با اين ويروس، هستيم.
مديركل بهزيستي قم گفت: در گذشته نگاه به بيماري اچ آي وي مثبت با تعصب بود، ولي خوشبختانه امروز اين نگاه تغيير كرده و مثبت تر شده است.
«بشتابيم به سوي پايان همه گيري ايدز، با تشخيص به موقع، درمان به موقع و حمايت از بيماران» شعار روز جهاني ايدز در سال 2015 ميلادي است.
اين آيين به همت باشگاه زندگي مثبت قم و با همكاري سازمان هايي از جمله بهزيستي، مركز بهداشت، كميته امداد امام خميني(ره)، استانداري، شهرداري و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالن اجتماعات امامزاده سيد علي(ع) قم برگزار شد.
در اين آيين از مسئولان استاني كه در امر كمك و درمان به بيماران مبتلا به اچ آي وي مثبت در استان قم فعال هستند نيز تقدير شد. ك/3
/2085/ 1175