افزایش نیم میلیون بشكه ای ظرفیت تولید نفت ایران در كمتر از یك روز

اهواز- ایرنا- مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز كارون گفت: با انجام عملیات ركوردگیری در مناطق نفتخیز جنوب، در كمتر از یك روز 500 هزار بشكه نفت به ظرفیت تولید كشور افزوده شد.

«محسن دهان زاده» عصر شنبه در حاشیه برگزاری نمایشگاه «تجهیزات صنعت نفت ساخت داخل» در جمع خبرنگاران تصریح كرد: شرایط برای افزایش 500 هزار بشكه ای نفت ایران در پساتحریم آماده است.
مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز كارون اضافه كرد: در عملیات ركوردگیری كه چندی پیش انجام شد، تلاش كردیم آمادگی شركت های نفتی برای افزایش ظرفیت تولید در پساتحریم را بسنجیم و بر این پایه عملیات افزایش تولید به طور آزمایشی اجرا شد.
دهان زاده گفت: بر پایه برنامه قرار بود در سه روز، نزدیك به 500 هزار بشكه به ظرفیت تولید نفت مناطق نفتخیز جنوب اضافه كنیم اما توانستیم این ركورد را در یك روز به دست آوریم.
وی ادامه داد: در ماه های گذشته با انجام تعمیرات بنیادین، نزدیك به 64 هزار بشكه به ظرفیت تولید نفت این منطقه اضافه شده است.

** پیشرفت 80 درصدی بزرگ ترین واحد نمك زدایی نفتی خاورمیانه
مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز كارون به بهره برداری از بزرگ ترین واحد نمك زدایی نفتی خاورمیانه در آینده نزدیك اشاره كرد و گفت: این واحد نزدیك به 80 درصد پیشرفت دارد و با بهره برداری از آن تا خردادماه سال آینده، ظرفیت نمك زدایی این واحد از 280 هزار به 480 هزار بشكه افزایش می یابد.
این مقام بلندپایه شركت ملی نفت اضافه كرد: مناطق نفتخیز جنوب آمادگی دارد پس از رفع تحریم ها برنامه تكلیفی افزایش تولید خود را انجام دهد.
دهقان زاده گفت: شركت بهره برداری نفت و گاز كارون با برخورداری از ظرفیت تولید بیش از یك میلیون بشكه نفت، قادر است نزدیك به 25 درصد نفت مورد نیاز را تامین كند.
مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز كارون افزود: این شركت روزانه 400 هزار بشكه نفت برای پالایش به پالایشگاه های شمال كشور مانند پالایشگاه تهران می فرستد و یكصد هزار بشكه نیز به پالایشگاه آبادان تحویل می دهد.
سومین نمایشگاه تخصصی «تجهیزات نفت ساخت داخل» امروز (شنبه) با حضور 300 سازنده داخلی در اهواز آغاز به كار كرد و تا چهار روز آینده به فعالیت خود ادامه می دهد.
اقتصام**2022**3061**1961