۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۰۹
کد خبر: 81885231
۰ نفر
همايش روز جهاني ايدز در قم برگزار شد

قم - ايرنا - همايش روز جهاني ايدز، روز شنبه به همت باشگاه زندگي مثبت قم در سالن اجتماعات امامزاده سيدعلي(ع) قم برگزار شد.

به گزارش ايرنا، قائم مقام سازمان نظام روانشناسي و مشاوره كشور در اين آيين با اشاره به اهميت مثبت انديشي در زندگي، گفت: وضعيت روان و آرامش فرد مهم ترين عامل در بهبود افراد مبتلا به بيماري هاي مختلف است.
شكوه نوابي نژاد افزود: استرس، ناراحتي و غصه هر لحظه فرد را از داشتن زندگي خوب و لحظات مفيد و همچنين شانس بهبود از بيماري دور مي كند.
وي ادامه داد: خوشبختانه روانشناسي مثبت نگر در حال فراگير شدن در جامعه است و در بسياري از موارد افراد جامعه از نگاه منفي به خود و زندگي ديگران دور شده اند.
وي با تاكيد بر اينكه بايد نقاط مثبت خود را دريابيم و توانايي هاي خود را بررسي كنيم، گفت: هيجان هاي مثبت باعث مي شود افكار و احساسات ما نيز سمت و سوي مثبت بگيرد و در مقابل هيجان هاي منفي عامل بروز بسياري از سرخوردگي هاست.
نوابي نژاد افزود: هيچ عاملي در زندگي به اندازه اميد باعث شادكامي و موفقيت انسان ها نمي شود.
وي با بيان اينكه عدم آگاهي زمينه بروز بسياري از اشتباه ها را در زندگي انسان فراهم مي كند، افزود: مسئولان وظيفه دارند در زمينه اطلاع رساني و آگاه سازي فرهنگ سازي كنند تا از بروز بسياري از معضل ها در اجتماع پيشگيري شود.

* ارائه خدمات دندانپزشكي به بيماران مبتلا به ايدز در قم
رئيس مركز بهداشت قم نيز در اين آيين گفت: در مراكز سلامت كه به تازگي در سطح استان تاسيس شده است، برنامه هاي مختلف بهداشتي از جمله روانشناسي و تغذيه ارائه مي شود كه بيماران اچ آي وي مثبت نيز مي توانند با مراجعه به اين مراكز از اين خدمات بهره مند شوند.
مرتضي آقاحسني افزود: به زودي امكان پذيرش افراد مبتلا به اچ آي وي مثبت در مركز دندانپزشكي سلامت استان قم ميسر مي شود و افراد پس از معاينه اوليه توسط داندانپزشك در مركز مشاوره بيماري هاي رفتاري، جهت ادامه درمان تخصصي به اين مركز معرفي مي شوند.
وي بيان كرد: با پيشرفت هايي كه در علم پزشكي به وجود آمده، داروهاي جديدي توليد و وارد كشور شده است كه با استفاده از داروهاي تجويز شده، افراد مبتلا به ويروس ايدز مي توانند بدون هيچ مشكلي به زندگي عادي خود ادامه دهند.
وي اضافه كرد: هر چه آگاهي از زمينه هاي پيشگيري از اين بيماري در بين افراد جامعه بيشتر شود، به مراتب كنترل اين بيماري نيز آسان تر مي شود.
آقاحسني گفت: جامعه بايد با تغيير نگرش نسبت به افراد اچ آي وي مثبت، مبتلايان به اين ويروس را خطر و تهديد ندانند و آگاه باشند كه زندگي با اين افراد هيچ خطري ندارد.
«بشتابيم به سوي پايان همه گيري ايدز، با تشخيص به موقع، درمان به موقع و حمايت از بيماران» شعار روز جهاني ايدز در سال 2015 ميلادي است؛ اول دسامبر مصادف با 10 آذر، روز جهاني ايدز نامگذاري شده است.
اين آيين به همت باشگاه زندگي مثبت قم و با همكاري سازمان هايي از جمله بهزيستي، مركز بهداشت، كميته امداد امام خميني(ره)، استانداري، شهرداري و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالن اجتماعات امامزاده سيد علي(ع) قم برگزار شد.
در اين آيين از مسئولان استاني كه در امر كمك و درمان به بيماران مبتلا به اچ آي وي مثبت در استان قم فعال هستند نيز تقدير شد. ك/3
/2085/ 1175