ارتباط وزارتخانه هاي نيرو و نفت در كلمه 'انرژي' / موضوع انحلال وزارت نيرو غيركارشناسي است

تهران - ايرنا - نايب رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: كلمه انرژي مشخصه ارتباطي ميان وزارتخانه هاي نيرو و نفت است ، اما موضوع انحلال وزارت نيرو تصميم غيركارشناسي است.

ناصر سوداني عصر امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا،اظهار داشت : موضوع انحلال وزارت نيرو و تشكيل وزارت انرژي در يك هفته گذشته در رسانه ها و برخي محافل مورد بحث بود و كوچك سازي دولت امري لازم و ضروري است و مي تواند فوايدي به همراه داشته باشد، اما موضوع انحلال وزارت نيرو كاملا غيركارشناسي است.
به گفته وي، وزارت نيرو نزديك به يك قرن تجربه كاري و تنوع تخصص ها و مهارت ها، همبستگي حوزه هاي آب و برق و ساير موضوع هاي مرتبط با محيط زيست و سلامت و رفاه آحاد مردم دارد .
سوداني افزود: وزارت نيرو داراي ساختاري به هم پيوسته است كه انحلال آن مي تواند منجر به بروز مشكلات عديده اي در خدمات رساني به مردم شده و مي تواند با چالش هايي همراه شود كه روند كار را تضعيف كند.
نايب رئيس كميسيون انرژي مجلس تصريح كرد: تفكيك مديريتي پيشنهاد شده از طرف سازمان مديريت و برنامه ريزي، مقرون به صرفه نيست .
سوداني گفت : وزارتخانه هاي نفت و نيرو در موضوع هاي كاري ارتباطي ندارد ، بلكه فقط در كلمه انرژي است و در نظام مديريتي ،كاري خردمندانه محسوب نمي شود.
سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور در پيش نويس لايحه برنامه ششم توسعه به دولت پيشنهاد كرد، مأموريت ها، وظايف و مؤسسه ها و شركتهاي مرتبط با بخش انرژي از وزارت نيرو تفكيك و پس از ادغام با وزارت نفت، وزارت جديد انرژي تشكيل شود.
طي چند سال گذشته موضوع ادغام دو وزارتخانه نفت و نيرو همواره مطرح شده و كارشناسان از ابعاد مختلف نسبت به آن گمانه زني كرده اند ، بر پايه اين پيشنهاد، پس از تمجيع وظايف، ماموريت‌ واحدهاي ادغامي ياد شده به‌پيشنهاد سازمان (مديريت) به تصويب هيات وزيران مي‌رسد.
قرار است ،جلسه اي روز يكشنبه (فردا ) در كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي به منظور بررسي لايحه يك شوري تنظيم و برخي از احكام برنامه هاي توسعه كشور با حضور مسئولان و كارشناسان وزارتخانه هاي نفت و نيرو، سازمان انرژي اتمي، سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، سازمان بازرسي كل‌كشور، ديوان محاسبات كشور و مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي بررسي شود.
قرار است موضوع تشكيل وزارت انرژي و انحلال وزارت نيرو نيز طرح شده و با حضور اين مسئولان در خصوص آثار و پيامدهاي اين اقدام بررسي شود.
اقتصام (4) 3065 ** 1559