رئيس مركز بهداشت قم: تولد فرزند سالم از افراد مبتلا به ايدز در 95 درصد امكانپذير است

قم - ايرنا - رئيس مركز بهداشت قم گفت: تولد فرزند سالم از والدين مبتلا به اچ آي وي مثبت در حدود 95 درصد امكانپذير است.

مرتضي آقاحسني روز شنبه در حاشيه برگزاري همايش روز جهاني ايدز در قم در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: اگر مادر مبتلا به ويروس ايدز شناخته شده باشد، از طريق كنترل هاي صورت گرفته قبل از بارداري و حين بارداري، نوزادي سالم متولد مي شود.
وي اضافه كرد: در استان قم كودكاني داريم كه از والدين مبتلا به اچ آي وي به دنيا آمده اند و خودشان اچ آي وي منفي و سالم هستند.
وي تصريح كرد: براي جلوگيري از ابتلا به بيماري ايدز، پايبندي به اصول اعتقادي دين اسلام، پايبندي به خانواده و رعايت اصول بهداشتي در برخورد با زخم و هر پارگي روي پوست از ضرورت هاست.
آقاحسني با اشاره به عملكرد ويروس اچ آي وي در بدن، گفت: اچ آي وي ويروسي است كه پس از ورود به بدن روي بدنه سيستم دفاعي تاثير مي گذارد و آن را از كار مي اندازد؛ از زماني كه اين ويروس وارد بدن مي شود به صورت نهفته است و در يك مقطع زماني مجدد فعال مي شود و تك تك سلول هاي دفاعي را از بين مي برد.
وي اضافه كرد: از زمان ورود اين ويروس به بدن تا زماني كه علايم خود را نشان دهد، مدت زماني از شش ماه تا 10 سال و در برخي موارد مدت زماني بيشتري طول مي كشد.
وي ادامه داد: پس ممكن است فردي به ويروس اچ آي وي آلوده باشد، ولي هيچ گونه علايمي نداشته باشد و بيماري، خود را در بدن فرد نشان ندهد.
رئيس مركز بهداشت قم گفت: زماني كه ويروس در بدن فعال شود، به دليل اينكه سيستم دفاعي بدن را از كار مي اندازد، عوامل و ميكروب هايي كه در حالت عادي قادر به ايجاد بيماري نيستند، به راحتي مي توانند باعث ايجاد بيماري به ويژه عفونت در بدن شوند.
وي با بيان اينكه عفونت مشكل اصلي بيماران مبتلا به ايدز است، افزود: زماني كه عامل هاي بيماري هاي فرصت طلب شناخته شدند، درمان زودرس افراد مبتلا به اچ آي وي مي تواند از بروز بسياري از بيماري هاي فرصت طلب جلوگيري كند.
وي تاكيد كرد: اگر افراد مبتلا به اچ آي داروهايي كه برايشان تجويز مي شود را مرتب مصرف كنند و توصيه ها را دقيق رعايت كنند، مي توانند زندگي سالم و اميدواركننده اي داشته باشند.
آقاحسني، خون و هر چيزي كه به خون آلوده شود، زخم هاي باز، تماس جنسي و انتقال از طريق مادر به كودك را از جمله مهم ترين راه هاي انتقال ويروس ايدز از فردي به فرد ديگر عنوان كرد.
وي با اشاره به اينكه زندگي با افرد مبتلا هيچ مشكلي ندارد، گفت: مواردي از جمله دست دادن و استحام كردن، هم غذا شدن و هم كلاسي بودن با افراد مبتلا، منجر به آلودگي فرد سالم به اين ويروس نمي شود.
وي با تاكيد بر اينكه ديدگاه جامعه بايد نسبت به افراد مبتلا تغيير كند، بيان كرد: با توجه به تعداد افراد اچ آي وي، ممكن است هر كسي در معرض خطر باشد و كساني كه به اين ويروس مبتلا شده اند نيز هيچ وقت تصور آلودگي به ايدز را نداشتند.
«بشتابيم به سوي پايان همه گيري ايدز، با تشخيص به موقع، درمان به موقع و حمايت از بيماران» شعار روز جهاني ايدز در سال 2015 ميلادي است.
اين آيين به همت باشگاه زندگي مثبت قم و با همكاري سازمان هايي از جمله بهزيستي، مركز بهداشت، كميته امداد امام خميني(ره)، استانداري، شهرداري و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم برگزار شد.
در اين آيين از مسئولان استاني كه در امر كمك و درمان به بيماران مبتلا به اچ آي وي مثبت در استان قم فعال هستند نيز تقدير شد. ك/3
/2085/ 1175