لاریجانی:برخی كشورها به دنبال مدیریت تروریست ها هستند، نه نابودی آنها

تهران-ایرنا-رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده ابزاری از تروریسم عامل دیگری است كه به گسترش آن كمك كرده است، زیرا برخی از كشورها به دنبال مدیریت گروه های تروریست و نه مبارزه و نابودی آنها هستند.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز -شنبه- در دیدار با ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه و هیات همراه با بیان این مطلب گفت: در ایران نگاه مثبتی به ملت فرانسه وجود دارد بالاخص كه امام خمینی (ره) در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در آنجا حضور داشتند.
وی افزود: اكنون زمان مناسبی است كه مراودات پارلمانی و اقتصادی میان دو كشور گسترش پیدا كند و به راه‌حل‌های مشترك برای برقراری امنیت در منطقه برسیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر هیات‌های مختلف خارجی به ایران تصریح كرد: پس از مذاكرات وین، گروه‌های مختلفی برای روابط اقتصادی به ایران سفر كرده‌اند و تجار فرانسوی هم از این قاعده مستثنی نبوده و امیدواریم كه با شناخت بیشتری از توانمندی‌ها و بازارهای تجاری یكدیگر به گسترش روابط اقتصادی كمك كنیم.
لاریجانی در این دیدار تاكید كرد: استفاده ابزاری از تروریسم عامل دیگری است كه به گسترش گروه های تروریستی كمك كرده است،زیرا برخی از كشورها به دنبال مدیریت آنها و نه مبارزه و نابودی این گروه‌ها هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حل بحران در بسیاری از كشورهای درگیر در منطقه فقط با تشكیل دولت وحدت ملی قابل حل است، مانند كشور یمن كه تا این دولت تشكیل نشود، درگیری‌ها ادامه خواهد داشت.
وی تصریح كرد: امیدواریم كشورهای غربی به این نكته توجه داشته باشند كه حاكمیت كشورها باید با انتخابات و توسط مردم آن كشور تعیین شود و اگر كمكی می‌خواهد به كشورهای درگیر تروریست بشود، فقط باید در جهت مبارزه با گروهك‌های تروریستی باشد.

**هدف ائتلاف‌ در درجه اول مبارزه با داعش و برقراری دموكراسی در سوریه است
همچنین ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: این دیدار فرصت مناسبی است تا روابط میان ایران و فرانسه هر چه سریع‌تر گسترش پیدا كند و ما امیدواریم كه سطح روابط پارلمانی با تلاش كمیسیون‌ها و گروه‌های دوستی دو كشور خیلی قوی‌تر از قبل شود.
وی افزود: مسئله‌ای كه برای كشور فرانسه خیلی مهم است مبارزه با تروریسم است،‌ زیرا ما خود به تازگی قربانی فعالیت این گروهك‌ها در كشور خود شدیم و این حادثه باعث شد تا عزم جدی‌تری نسبت به حل این بحران‌ها داشته باشیم.
رئیس مجلس سنای فرانسه در ادامه تصریح كرد: یك روز از تصویب قطع‌نامه می‌گذرد و این امر باید ما را به این نقطه برساند كه هدف ائتلاف‌های تشكیل شده در درجه اول باید مبارزه با داعش و برقراری دموكراسی در سوریه باشد.
لارشه گفت: باید كشورها تلاش كنند تا امنیت را به كشورهای درگیر با ترویسم مانند سوریه، لبنان و یمن برگردانند تا از این طریق بتوانند درخصوص حاكمیت این كشورها به تفاهم برسند.
وی با ابراز ناخرسندی از كمك‌هایی كه از سوی برخی كشورها به داعش می‌شود، اظهار داشت: تمام كشورها باید به دنبال عزم و اراده جدی و بین‌المللی برای نابودی گروهك‌های تروریستی باشند و نباید اینگونه تصور شود كه حضور تروریسم می‌تواند حتی كوچكترین منفعتی برای كشوری داشته باشد.
رئیس مجلس سنای فرانسه ابراز امیدواری كرد كه بین كشورهای منطقه و ائتلاف‌های ضدتروریستی زودتر تفاهم مشتركی در قبال كشورهای درگیر جنگ صورت پذیرد.
به گزارش ایرنا، ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه صبح امروز وارد تهران شد. وی قرار است فردا با حسن روحانی رییس جمهوری نیز دیدار كند.
سیام**3070**1449