امضای تفاهمنامه نفتی ایران و ایتالیا/حضور در مناقصات حفاری چاه های نفتی عراق

اهواز- ایرنا- قائم مقام شركت ملی حفاری ایران گفت: شركت ملی حفاری تفاهمنامه ای با شركت های زیرمجموعه اِنی(ENI) ایتالیا امضا كرده كه پس از رفع تحریم ها اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدرضا تاكایدی امروز(شنبه) در حاشیه نمایشگاه ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت در جمع خبرنگاران با تشریح فعالیت های حفاری در میادین نفتی و گازی ایران افزود: در میدان آزادگان جنوبی شركت ملی حفاری باید 40 حلقه چاه حفر كند كه تاكنون حفاری 25 حلقه چاه به پایان رسیده است.
وی افزود: در نیمه دوم سال آینده، با اتمام پروژه حفاری چاه های میدان آزادگان جنوبی این طرح را برای تولید به شركت ملی نفت تحویل می دهیم.
قائم مقام شركت ملی حفاری ادامه داد: همچنین تاكنون 12 حلقه چاه در میدان مشترك یاران جنوبی حفر شده كه به دلیل نبود تجهیزات موسوم به «رشته حفاری» این عملیات طبق برنامه پیش نرفته است.
تاكایدی به حفاری میدان آذر اشاره كرد و گفت: این میدان از نظر شرایط زمین شناختی و عمق چاه، از پیچیده ترین و سخت ترین میدان های نفتی ایران به شمار می رود كه تاكنون سه حلقه چاه در آن حفر شده است.
وی ادامه داد: به دلیل كمبود اطلاعات، حفاری میدان گازی كیش به مدت یكسال متوقف شده بود كه با دسترسی به تجهیزات و اطلاعات لازم، از پایان سال گذشته كار را دوباره آغاز كردیم.
وی افزود: تا 6 ماه آینده حدود 6 حلقه چاه را تكمیل كرده و تحویل می دهیم.
قائم مقام شركت ملی حفاری در ادامه از حفاری در استان گلستان برای نخستین بار خبر و افزود: از هفته گذشته حفاری یك چاه را در منطقه «صوفی كم» گلستان آغاز كرده ایم.
تاكایدی افزود: پیش بینی می شود كه حفاری این چاه 2 هزار و 400 متری تا 6 ماه آینده به پایان برسد.

** برنامه های صنعت حفاری ایران برای حضور در خارج از كشور
قائم مقام شركت ملی حفاری در پاسخ به ایرنا درباره شركت در پروژه های خارج از كشور نیز گفت: با كشورهای عراق و عمان مذاكراتی داشته و قصد داریم در حفاری میادین نفت و گاز آنها مشاركت كنیم.
وی با بیان اینكه در مناقصه های عراق و سایر كشورهای همسایه شركت می كنیم، اضافه كرد: با شركت اِنی(ENI) ایتالیا نیز مذاكره كرده ایم؛ قرار شده پس از لغو تحریم ها و با فراهم شدن شرایط ، با این شركت همكاری كنیم.
وی درباره حضور در طرح های نفتی كشور لیبی نیز گفت: مذاكره با كشور لیبی به دلیل شرایط نامساعد سیاسی متوقف شده است.
سومین نمایشگاه تخصصی« تجهیزات صنعت نفت ساخت داخل» از امروز (شنبه) تا یك دی ماه با حضور 300 سازنده داخلی در شهر اهواز برگزار می شود.
اقتصام **2022** 3061 ** 2023