عناصر فعال در انتخابات برای مشاركت مردم  تلاش كنند/براساس تكلیف در انتخابات خبرگان شركت كرده ام

تهران - ایرنا - آیت الله سید محمود علوی گفت: تمام عناصر فعال در انتخابات باید دست به دست همه دهند و تلاش خود را برای مشاركت حداكثری در انتخابات هفتم اسفندماه به كار بگیرند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله سید محمود علوی روز شنبه پس از نام نویسی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات كشور افزود: امیدواریم این انتخابات با رهنمود حكیمانه رهبری و مدیریت دولت خدمتگزار و همه مسوولان كشوری و لشكری انتخاباتی پرشور و باشكوه و عامل ثبات، استقبال و مقبولیت نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.
وی ادامه داد: حراست و صیانت از نظام جمهوری اسلامی ایران به ویژه اصل ولایت فقیه رسالتی است كه بر دوش مردم قرار دارد كه مردم رسالت خود را به خوبی انجام دادند و قانون این رسالت را بر عهده مجلس خبرگان رهبری قرار داده است.
آیت الله علوی گفت: امیدواریم مردم در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری فقها و مجتهدین دلسوز را انتخابات كنند كه برای نظام و برای استمرار نظام ولایت فقیه پشتوانه و بازوی توانمندی باشند.
وی اظهارداشت: براساس تكلیف در انتخابات شركت كرده ام و هرگونه مردم تشخیص دهند برای رای مردم احترام قائل هستیم.
علوی ادامه دا: اگر مردم ما را قابل به نمایندگی خود در مجلس خبرگان تشخیص دهند همچون دوره فعلی به نمایندگی از مردم تهران سعی می كنیم تكالیفی كه بر دوش ما به عنوان نماینده در خبرگان رهبری است به نحو احسن انجام دهیم؛ آنچه مهم است آن است كه این انتخابات در درجه اول با سلامت برگزار شود.

**در قانون اساسی طرحی به نام شورای رهبری وجود ندارد
سیدمحمود علوی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره شورای رهبری گفت: در قانون اساسی طرحی به نام شورای رهبری وجود ندارد و بحث تاریخی هم به معنای پرداختن به شورای رهبری نیست.
وی افزود : كسانی كه چنین مسایلی را طرح می كنند با بحث های این چنینی مردم ما را كه به این جزئیات حقوقی اشراف ندارند دچار اندیشناكی نكنند و حضور را تحت تاثیر قرار ندهند.
علوی اظهار كرد: برخی از صحبت ها اخیرا صورت گرفته كه ممكن است ذهنیت جامعه را دچار تشویش كند؛ از سال 1368 چیزی به نام شورای رهبری نداریم و هیچ نهادی نداریم كه بخواهد در این مورد تصمیم گیری كند و اگر بحثی بوده صرفا یك بحث تاریخی بوده كه در آن زمان بر مبنای قانون اساسی 1358 بوده كه شورای رهبری مطرح بوده و در قانون اساسی 1368 به طور كلی منتفی شده است.
وی ادامه داد: تنها در صورت تغییر در قانون اساسی قابل بحث در مجلس خبرگان خواهد بود كه چنین چیزی هم وجود ندارد و اتفاق افتادنی نیست؛ چون تغییر قانون اساسی ساز و كار خود را دارد كه با اراده رهبری و با دستور ایشان به رییس جمهوری است، كه شورای بازنگری ایجاد می شود و اصول مشخصی را مورد بازنگری قرار می دهند كه اصلا این هم مطرح نیست و در قانون اساسی طرحی به نام شورای رهبری وجود ندارد.
علوی ادامه داد: این یك بحث حقوقی است كه مطرح كردم و به تمام كسانی كه صحبتی داشتند احترام قائلم كه از سر دلسوزی مطرح كرده اند؛ این مسایل برای نخبگان جامعه روشن است و باید به این مسایل دامن زده نشود.
علوی گفت: با وجود رهبر هوشیار، حكیم و فرزانه خلاء رهبری نداریم كه بحثی شود و همانطور كه تمام صاحب نظران جامع كه اغلب اینها فقیه شناس هستند رهبر را جامع ترین فرد برای رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی می شناسند و امید است سال های سال سایه شان بر سر ما و نظام جمهوری اسلامی باشد.

**تمام جریان های سیاسی در حال نشاط و فعالیت هستند / نقش دولت حفظ سلامت انتخابات است
علوی همچنین گفت: به یمن رهبری های مقام معظم رهبری و تدابیر دولت تدبیر و امید و نگاه فراگیر ریاست جمهوری تمام جریان های سیاسی در حال نشاط و فعالیت در زمین بازی سیاسی در مجموعه و خانواده نظام بوده و نظام برای همه این ها امكان فعالیت را به وجود آورده و امید است این عرصه را ملت با موفقیت دلخوشی و دلگرمی و نتیجه مطلوب پشت سر بگذارد.
وی افزود: با ساز و كار انجام شده و هماهنگی ها با وزارت كشور و دستگاه نظارتی یعنی شورای نگهبان روند حاضر نوید بخش برگزاری انتخاباتی سالم است كه در آن رای مردم تعیین كننده نتیجه خروجی از صندوق ها خواهد بود.
علوی اضافه كرد: آنچه در انتخابات و پس از آن برای ما به عنوان خدمتگزار مردم در تامین آرامش و آسایش مهم است این است كه انتخابات در آرامش برگزار شود و رقابت سالم در سایه ارزش های نظام بوده و منافاتی با نظام و شرع نداشته باشد.
وی گفت: اگر رقابت را با برابری و ارزش های اخلاقی و با رعایت حرمت هم و احترام به همدیگر آمیخته كنیم نتیجه آن انتخابات پرشور و با شكوه در عین رقابت های بسیار انگیزاننده و در فضایی برخوردار از آرامش خواهد بود و مردم هم این آرامش حاكم بر جامعه را می پسندند.
علوی اضافه كرد: مردم آرامش را همراه با امنیت در فضای كشور با تمام وجود لمس كردند و آن را بها می گذارند و مطمئنیم كسانی را انتخاب خواهند كرد كه به آرامش فضا و جامعه كمك كنند كه در فضای آرامش جامعه، فرهیختگان و نخبگان، تصمیم گیران و تصمیم سازان با پرداختن به ایده های نو در جهت بالندگی كشور و حركت رو به رشد كشور قدم بردارند.
وی افزود: نكته ای كه در انتخابات مورد تاكید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری و تمام مسئولان دلسوز نظام مقدس است حضور حداكثری مردم است؛ هر عاملی كه بخشی از مردم را دلسرد و از حضور در صحنه انتخابات به نوعی دچار دلزدگی و یا این كه دچار یاس و ناامیدی كند حركتی مغایر با رهنمود رهبر عظیم انقلاب كه همانا مشاركت و حضور حداكثری مردم و آفریدن حماسه حضور در انتخابت است خواهد بود.
علوی ادامه داد: تمام عناصر فعال در عرصه انتخابات و جامعه، رسانه ها و فعالان سیاسی و نامزدهای انتخاباتی باید دست به دست هم داده و تلاش خود را در جهت مشاركت حداكثری و حماسه حضور مردم به كار گیریم.
وی افزود: با هم افزایی با نهادهای امنیتی اعم از نیروی انتظامی، سپاه، بسیج، ارتش، قوه قضائیه و دیگر دستگاه های موثر در فضای امنیت انتخابات سعی خواهیم كرد امنیت را در انتخابات تامین كنیم.
علوی گفت: تاكنون شاهدید كه رقابت بین جریان های سیاسی، نامزدها و هوادران با نظم بالایی در جریان بوده، جامعه در آرامش است و ناامنی بر فضای جامعه حكمفرما نیست.
وی افزود: امید است با هم افزایی تمام دستگاه های نظامی، انتظامی، امنیتی و قضایی، این فضا را نهادینه كرده و انتخابات در فضایی برگزار شود كه در آن امنیت باشد اما فضا امنیتی نباشد و افراد احساس كنند با آزادی تمام می توانند به صورت نامزد انتخاباتی و انتخاب كننده شركت و نقش خود را به نحو مقتضی ایفا كنند.
علوی گفت: در تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی با تفاهمی كه بین دستگاه های موثر در این امر صورت گرفته بر اساس حجت شرعی و مستندات متقن صورت می گیرد و مردم در این زمینه دغدغه ای نخواهند داشت.
وی افزود: با همكاری ها و هماهنگی های صورت گرفته نگرانی هایی اگر در این جهت بوده باشد به حداقل خواهد رسید و صلاحیت افراد بر مبنای مستندات و حجت شرعی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وزیر اطلاعات در پاسخ به سوالی در خصوص بر هم زده شدن تجمعات قانونی گفت: در 16 آذر 400 برنامه در دانشگاه ها داشتیم كه شاید موردی پیش آمده و به آن هم ، به هم زدن اجتماع نمی گویند.
وی افزود: هزار تجمع توسط جریان های مختلف سیاسی اعم از اصلاح طلبان، اصولگرایان و اعتدال گرایان برگزار شده و مساله ای پیش نیامده است؛ مواردی ممكن است افرادی به وجود آورده باشند كه كسی این را تایید نمی كند و تمام اینها از طریق موارد قانونی بررسی شده است و با بر هم زنندگان برخورد می شود.
علوی همچنین گفت: نقش دولت اجرا، حفظ سلامت و آرای مردم است نه این كه حزب و جریان سیاسی كه بخواهد لیست دهد و نامزد معرفی كند؛ دولت در این زمینه دخالتی نمی كند و هیچ مسئول دولتی مجاز به حمایت و كمك به نامزد خاصی نیست.
وی در خصوص نوع حضور خود هم گفت: مستقل می آیم و از هر جریان درون نظام كه بخواهد از نامزدی من حمایت كند استقبال می كنم.
سیام*9254*6084**1449