۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۵۹
کد خبر: 81885196
۰ نفر
اجرای حكم قضایی در بافت تاریخی ماسوله

رشت - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از رفع آثار تخلف در یكی از ساختمان های شهر تاریخی ماسوله خبر داد.

سرهنگ علی خجسته عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: صدور حكم قضایی برای ساخت و ساز خارج از حریم، فرآیندی است كه بصورت جدی از سوی این اداره كل بر اساس اجرای قانون مجازات اسلامی اجرایی می شود.
وی افزود: در چند ماه گذشته، فردی بدون توجه به ضوابط مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدام با ساخت و ساز غیرمجاز در شهر تاریخی ماسوله كرده بود كه یگان حفاظت و پایگاه پژوهشی ماسوله، در راستای حفظ و صیانت از بافت تاریخی این شهرك، پس از سیر مراحل قانونی، با داشتن حكم قضایی و همكاری مالك نسبت به رفع آثار تخلف اقدام كرد.
سرهنگ خجسته خاطرنشان كرد: این اداره كل با اجرای اقداماتی از جمله ثبت ماسوله در فهرست آثار ملی، ثبت ضوابط حریم و بازنگری آن ، تخصیص اعتبار در سطح استانی و ملی به منظور احیای بافت تاریخی، جذب و بكارگیری نیروی انسانی متخصص و كارآمد و نیز برگزاری نشست های تخصصی با همكاری استادان دانشگاه، مسئولان و اهالی ماسوله درصدد صیانت از بافت ارزشمند و تاریخی ماسوله است.
بافت تاریخی ماسوله در سال 1354 به شماره 1090 و حریم این شهرك تاریخی در سال 1376 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و هم اینك برای ثبت جهانی آماده می شود.
ماسوله از توابع شهرستان فومن و در غرب استان گیلان واقع است.ك/3
1881/2007