داوداوغلو: روش پوتين عليه تركيه در شان يك دولتمرد نيست

آنكارا – ايرنا – احمد داوداوغلو نخست وزير تركيه روز شنبه در واكنش به اظهارات ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه عليه تركيه در كنفرانس مطبوعاتي سالانه خود در مسكو، مدعي شد كه پوتين در شان يك دولتمرد نيست.

به گزارش ايرنا، او در مقام اقدامات تنبيهي روسيه گفت: تركيه تدابير لازم را اتخاذ كرده است.
وي اين مطلب را در مجمع عمومي شوراي روابط اقتصادي خارجي تركيه در استانبول عنوان كرد. شبكه هاي خبري تركيه سخنراني داوداوغلو را به طور مستقيم پخش كردند.
* تركيه از خود دفاع كرده است
داوداوغلو در خصوص اقدام تركيه در سرنگوني جنگنده روسيه در مرز سوريه با اين كشور در 24 نوامبر ماه گذشته با تاكيد بر اينكه، تركيه مي خواهد بحران پيش آمده را بر سر ميز گفت و گو حل كند، گفت: نبايد اجازه داد طبيعت روابط دو كشور با تحريم ها تخريب شود.
و يافزود: حراست از حريم هاي دريايي، هوايي و خاكي، وظيفه و حق هر دولتي است. تركيه وظيفه دفاعي خود را انجام داده است و از نظر حقوق بين المللي نيز اين حق طبيعي تركيه مي باشد.
* براي مذاكره با روسيه آماده ايم
داوداوغلو با تاكيد بر اينكه آنكارا آماده هرگونه تبادل نظر با مسكو است، گفت: ولي هرگز اجازه نمي دهيم كسي چيزي را به تركيه ديكته كند.
او با اشاره به اينكه تركيه هيچ گاه اشغال كريمه توسط روسيه را به رسميت نشناخته و نخواهد شناخت، گفت: تركيه مظالمي را كه در طول تاريخ عليه تركهاي كريمه شده، محكوم كرده و تبعيد انسان ها در سال 1944 ميلادي به سيبري را هيچ گاه فراموش نمي كند.
نخست وزير تركيه با انتقاد تند از اظهارات پوتين در مصاحبه مطبوعاتي دو روز پيش عليه تركيه مدعي شد: اين اظهارات در شان رئيس يك دولت نيست. يك ماه پيش پوتين در مورد تركيه چنين سخن نمي گفت. آيا پوتين يك ماه پيش نمي دانست كه تركيه يك كشور مسلمان است. اگر مدعي است كه تركيه با داعش همدستي مي كند، چرا اين را در ديدار با رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه در نشست سران گروه 20 در آنتاليا آن را به زبان نياورد.
او تصريح كرد: تركيه هرگز با هيچ سازمان تروريستي هم دست نبوده و نخواهد بود و به خوبي مي داند كه امروز چه كساني براي ضربه زدن بيشتر به تركيه در حال تماس با داعش و پ.ك.ك هستند.
* تركيه تدابير لازم را اتخاذ مي كند
داوداوغلو در خصوص تحريم ها و اقدامات تنبيهي روسيه عليه تركيه مدعي شد: تركيه كشوري نيست كه با اعمال اين فشارها و تحريم ها در تنگنا قرار بگيرد.
وي افزود: طرح هاي جايگزين خود را براي مقابله با هر شرايطي آماده كرده ايم و تدابير لازم براي آن دسته از بخش هاي اقتصادي تركيه كه از اين تحريم ها تحت تاثير قرار گرفته اند، اتخاذ شده است. اين تدابير در بخش هاي انرژي، تجارت، گردشگري اتخاذ شده و نسبت به شرايط نيز به روز خواهد شد.
* حضور نيروهاي تركيه در بعشيقه عراق
نخست وزير تركيه در ادامه با اشاره به بروز بحران ناشي از حضور نظامي تركيه در عراق و در خواست بغداد از آنكارا براي خارج كردن نيروهاي خود از قلمروي آن كشور مدعي شد: سقوط دومين شهر بزرگ عراق به دست داعش نشاندهنده نبود مبارزه موثر عراق در قبال تهديدات تروريستي مي باشد و نياز آن كشور براي كمك نيروهاي محلي و نيروهاي كمكي بين المللي را به اثبات مي رساند. تركيه نيز در اين چارچوب و بنا به درخواست مقامات عراقي به آموزش داوطلبان محلي در موصل و پيشمرگان كرد عراقي اقدام كرده است.
او تصريح كرد: حمايت هاي تركيه در اين منطقه نيز تا رهايي موصل ادامه خواهد داشت.
اين درحالي است كه بغداد با شكايت تركيه به شوراي امنيت سازمان ملل، مصرانه خواهان خروج نيروهاي تركيه از عراق شده و ادعاي آنكارا را در خصوص دعوت از نيروهاي تركيه را رد مي كند.
داود اوغلو در ادامه با تاكيد بر اينكه، تركيه براي تامين امنيت نظامياني كه با هدف آموزشي در منطقه حضور دارند، هرگونه تدابير لازم را اتخاذ خواهد كرد، گفت: حمله اخير داعش به منطقه برحق بودن مواضع تركيه در اين زمينه را تاييد كرده است.
* موضوع سوريه
نخست وزير تركيه در مورد مصوبه تازه شوراي امنيت سازمان ملل در خصوص سوريه نيز گفت: تركيه اين مصوبه را به منزله حساس در راستاي فرايند حل بحران سوريه ارزيابي مي كند.
او در همين حال مدعي شد كه تنها راه حل بحران سوريه، با كنار رفتن بشار اسد و تشكيل دولت مشروع در آن كشور ممكن خواهد شد.
داوداوغلو مدعي شد: ادامه اقتدار بشار اسد كه مشروعيت خود را از دست داده، موجب بازگشت صلح و ثبات به سوريه نخواهد شد.
خاورم/2011**1144