ظرفیت سد پیله سحران اردبیل از دو میلیون متر مكعب فراتر رفت

اردبیل - ایرنا- فرماندار اردبیل از افزایش ظرفیت سد پیله سحران این شهرستان به بیش از دو میلیون متر مكعب خبر داد.

جواد زنجانی ، روز شنبه در بازدید از عملیات تكمیل و روند آبگیری این سد افزود : سد پیله سحران در سه كیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل مازاد آب دریاچه شورابیل را در خود ذخیره كرده و از بند انحرافی الماس در پایاب سد یامچی نیز تغذیه می شود.
وی با اعلام اینكه در اكثر نقاط دشت اردبیل سطح سفره های آبهای زیر زمینی تا 200 متر پائین رفته است ، افزود : این نشانگر بحران شدید و كمبود آب كشاورزی در آینده است و باید از هم اكنون در این زمینه چاره اندیشی كرد.
سد پیله سحران با حجم مفید پنج میلیون متر مكعب به منظور توسعه آبیاری اراضی روستاهای واقع در اطراف این سد احداث و روستاهای نیار ، آغ بلاق رستم خان ، رضی آباد و كمی آباد را به مساحت چهار هكتار پوشش می دهد .
كل ظرفیت این سد پنج میلیون متر مكعب می باشد كه دو میلیون متر مكعب آن به صورت انتقالی برای تامین آب سد های كمی آباد و رضی آباد می باشد .
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل ، تاكنون برای اجرای عملیات فنی و آبگیری این سد 30 میلیارد ریال هزینه شده و برای تكمیل نهایی آن تقریبا ً 30 میلیارد ریال نیز مورد نیاز می باشد .
در جریان این بازدید رییس سازمان جهاد كشاورزی ، كارشناسان فنی ، ناظرین پروژه ، معاون عمرانی فرمانداری اردبیل و مدیر جهاد كشاورزی استان حضور داشتند.
6016