۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۱۱
کد خبر: 81885171
۰ نفر
هیات ریاض در مذاكرات سوئیس به ناتوانی خود اعتراف كرد

تهران- ایرنا- هیات ریاض شركت كننده در مذاكرات صلح یمن در بی ین سوئیس و نماینده نظامی آنها ضمن اعتراف به ناتوانی خود در توقف تجاوزعربستان به یمن اعلام كردند كه قادر به این امر نبوده و صلاحیت توقف حملات هوایی وجنگ را ندارند چراكه تصمیم گیراصلی آنها نیستند.

به گزارش ایرنا،«اسماعیل ولد شیخ احمد» فرستاده سازمان ملل به یمن ضمن تلاش برای ارتباط با سعودی ها و آمریكایی ها و دعوت آنها به احترام به آتش بس، از احتمال شكست مذاكرات خبر داد.
بر اساس این گزارش، هیات ریاض در روز پنجم مذاكرات سوئیس به ریاست المخلافی خواستار آزادی محمود الصبیحی وزیر دفاع دولت مستعفی و ناصر هادی ، فیصل رجب، محمد محمد قحطان وعبدالرزاق الاشول شد.
به گفته منابع آگاه، هیات ریاض صلاحیت مشورت و یا مذاكره درباره مسائل مهم مثل برقراری آتش بس ورفع محاصره یا مذاكره جدید و بحث درباره امكان آزادی زندانیان دو طرف را ندارد.
ناظران معتقدند كه مواضع متزلزل ریاض نشان دهنده این واقعیت است كه آنها هیچ گونه اختیاری در خصوص تصمیم های جنگ و محاصره ندارند.
همچنین آنها معتقدند كه هیات ریاض از سر مواضع مسئولانه و تصمیم گیرانه در مذاكرات حاضر نشدند بلكه حضور آنها در مذاكرات برای اجرای ماموریت مشخصی در خصوص ائتلاف جنگ علیه یمن، آزادی 5 زندانی و مانع تراشی در برابر پیشنهادهای سازمان ملل در خصوص توقف تجاوز و رفع محاصره برخلاف هیات انصار الله كه پیشنهادهای تسهیل كننده ارائه می كنند می باشد.
خاورم ×× 1453**1010