17 هزار و 736 نفر برگزاري انتخابات در استان قزوين را برعهده دارند

قزوين-ايرنا- رئيس ستاد انتخابات استان قزوين گفت: 17 هزار و 736 نفر برگزاري انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره خبرگان رهبري در اين استان را برعهده دارند.

به گزارش ايرنا، ايوب رحيمي روز شنبه در نشست خبري با اصحاب رسانه افزود: اين تعداد شامل چهار هزار تن از اعضاي هيات نظارت بر انتخابات،سه هزار و 500 تن به عنوان محافظ و اعضاي امنيتي و يك هزار و 200 تن بازرس بوده و هشت هزار نفر نيز اعضاي برگزار كننده و حاضر بر سر صندوق هاي راي هستند.
معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار قزوين با اشاره به آغاز فرايند برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري، گفت: كار نام نويسي از داوطلبان نمايندگي مجلس خبرگان از پنجشنبه هفته گذشته (26 دي) و ثبت نام داوطلبان عضويت در مجلس شوراي اسلامي نيز از امروز شنبه آغاز شده است.
وي با اشاره به اينكه هيات هاي اجرايي كار اجراي فرايندهاي مربوط به انتخابات را برعهده دارند، اظهار كرد: علاوه بر سه عضو اداري شامل فرماندار بخش هاي مركزي و ساير بخشداران، نماينده دادستان و مدير اثبات احوال شهرستان و بخش ها، 30 نفر نيز به عنوان اعضاي اوليه اين هيات ها كه از سوي هيات نظارت بر انتخابات مورد صلاحيت قرار گرفته اند انتخاب شده و از ميان خود هشت نفر را برگزيده اند كه اين تعداد به علاوه سه عضو اداري ياد شده يازده عضو اصلي هيات هاي اجرايي انتخابات خبرگان را تشكيل مي دهند.
وي يادآور شد: در انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيز هيات هاي اجرايي با روند اشاره شده تشكيل مي شوند كه تنها تفاوت آن اين است كه به جاي نماينده دادستان به عنوان عضو اداري نماينده شوراي اسلامي بخش يا شهرستان در اين هيات عضويت دارد.
رئيس ستاد انتخابات استان قزوين يادآور شد: كار بررسي صلاحيت اوليه نامزدهاي نمايندگي در مجلس نيز علاوه بر كارهاي اجرايي همچون تعيين شعب و تعداد صندوق ها برعهده هيات هاي اجرايي است.
وي اظهار كرد: استان قزوين در بحث انتخابات خبرگان رهبري داراي يك حوزه انتخابيه اصلي و 18 حوزه فرعي مي باشد.
اين مسئول اظهار كرد: مردم استان قزوين در انتخابات امسال مانند دوره چهارم مجلس خبرگان رهبري بايد دو نفر را به عنوان نماينده خود در اين مجلس برگزينند.
رئيس ستاد انتخابات استان قزوين گفت: در انتخابات مجلس نيز استان قزوين داراي سه حوزه انتخابيه شامل قزوين-آبيك- البرز، بوئين زهرا-آوج و تاكستان است.
رحيمي اظهار كرد: در انتخابات پيش روي مجلس شوراي اسلامي حوزه انتخابيه قزوين-آبيك-البرز مانند دوره قبل داراي دو نماينده و دو حوزه بوئين زهرا-اوج و تاكستان نيز مانند سابق هركدام داراي يك نماينده خواهند بود.
وي يادآور شد: براساس قانون، افراد بالاي 18 سال قادر به شركت در انتخابات پيش رو هستند.

*** قانون ملاك عمل جريان ها و گروه هاي سياسي و نامزدها و هواداران آنها
رئيس ستاد انتخابات استان قزوين از همه جريان ها و گروه هاي سياسي، نامزدها و هواداران آنها خواست تا اخلاق انتخاباتي را رعايت كرده و ملاك عمل خود را تنها قانون قرار دهند.
رحيمي با بيان اينكه قانون تكليف همه را مشخص كرده است، اظهار كرد: اگر همه به رعايت قانون پايبند باشيم شاهد برگزاري انتخاباتي سالم، پرشور و با حضور حداكثري مردم خواهيم بود.
وي با دعوت از همه واجدين شرايط براي شركت در انتخابات امسال، گفت: بايد حضوري حداكثري در پاي صندوق هاي راي به عمل آورده و براي تشكيل يك مجلس قوي افراد اصلح تر و شايسته تر را از ميان نامزدها برگزينيم.
معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار قزوين از همه شخصيت هايي كه با سلايق مختلف سياسي توان شركت در انتخابات را دارند نيز براي نام نويسي دعوت كرد و گفت: هر كس كه توان شركت در انتخابات را دارد بايد در آن حضور پيدا كند و در اين رابطه هيچ منعي به جز محدوديت هاي قانوني اعلام شده براي حضور افراد و شخصيت ها وجود ندارد.
وي با بيان اينكه دشمن در پي ايجاد اختلاف و تفرقه در جامعه است تا مشاركت مردم در پاي صندوق هاي راي را كاهش دهد و در برگزاري سالم انتخابات شبهه و شك ايجاد كند، اظهار كرد: از اين رو بايد هوشيار بوده و از پرداختن به مسائل حاشيه اي، تهمت و افترا و توهين و شايعه سازي پرهيز كنيم.
وي با بيان اينكه دشمن مي كوشد انتخابات را كمرنگ جلوه كند، اظهار كرد: آنها 12 سال بود كه به بهانه واهي ساخت سلاح اتمي كشور ما را تحريم كردند و حال كه مشخص شد دچار اشتباه بودند، بايد پاسخگوي خسارت ها و آسيب هايي كه به ما وارد كردند را بدهند.
معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار قزوين اضافه كرد: دشمنان ما كه مدعي حقوق بشر هستند به حقوق و قوانين انساني پايبند نبوده و در عرصه انتخابات نيز براي ضربه زدن به كشور اقدام مي كنند كه بايد توطئه آنها را با همراهي مردم و مسئولان مانند هميشه خنثي كرد.

*** همه امكانات براي برگزاري انتخابات در استان قزوين مهيا است
وي، همه امكانات را براي برگزاري انتخابات در استان مهيا دانست و اظهار كرد: ستاد انتخابات استان قزوين تاكنون 20 نشست برگزار كرده و در آنها همه موارد و نكات لازم براي برگزاري انتخابات بدون هيچ نقص و كم و كاست بررسي شده است.
رحيمي در خصوص انتصاب هاي ماه جاري استاندار قزوين كه برخي آنرا تصميمي انتخاباتي خوانده بودند نيز گفت: اين انتصاب ها طبيعي بوده و بدون شك هيچ مشكلي در روند برگزاري سالم انتخابات ايجاد نمي كند.
معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار قزوين افزود: از همه شخصيت ها و گروه ها مي خواهيم تا به مسائل حاشيه اي دامن نزنند و مردم را با اين كار مايوس و دلسرد نكنند.
دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري هفتم اسنفد ماه امسال برگزار مي شود.
3013/ 6128