لاوروف خواستار بستن مرز سوریه و تركیه برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها شد

مسكو -ایرنا- «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه بر ضرورت بستن مرز تركیه با سوریه به منظور جلوگیری از نفوذ تروریست ها به خاك این كشور تاكید كرد.

به گزارش روز شنبه وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف در جلسه شورای امنیت كه در آن قطعنامه سوریه تصویب شد، گفت: امیدواریم مساله بستن مرز سوریه و تركیه بدون اتلاف وقت حل شود.
وی افزود: اگر از حمایت گروه های مسلح معارض سوری (غیرتروریست ها) در سوریه سخن می گوییم كه با تروریست ها می جنگندٰ بهتر است مرز سوریه و تركیه بسته شود.
وی اظهار امیدواری كرد كشورهای حامی این گروه ها در اقدامات نظامی، فورا به مساله بستن مرز سوریه و تركیه برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها اقدام كنند.
لاوروف در جمع خبرنگاران همچنین درباره توقف حمایت بازیگران خارجی در پشتیبانی از گروه های مسلح معارضان خاطرنشان كرد: تعدادی از گروه های مسلح معارضان در سوریه را نباید حمایت كرد و نباید در مذاكرات سوری دعوت شوند.
وی ادامه داد: فقط گروه های سوری معارض میهن دوست كه در اعمال افراط گرایانه و تروریستی و پیشبرد اصول گروه داعش شركت نكرده اند باید به مذاكرات سوری سوری راه بیابند.
لاوروف افزود: در مذاكرات سوری جایی برای گروه های تروریستی همچون جبهه النصره وجود ندارد و این گروه ها را نباید در روند مذاكرات شركت داد بلكه باید در صورت برقراری آتش بس با آنان مبارزه شود و این موضع اصولی روسیه است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاكید كرد: سوریه باید كشور یكپارچه، چندقومی و چند مذهبی بماند و حكومت آن باید مانند اكنون برای گروه های قومی این كشور خطری در برنداشته باشد.
وی ادامه داد: این پاسخ صریح به طرف های خارجی است كه تلاش می كنند نسخه های آماده به طرف های سوری تحمیل كنند.
وی گفت: در نشست شورای امنیت یك بار دیگر بر موضع خود تاكید كردیم كه در مبارزه با تروریسم نباید پیش شرطی تعیین شود.
وزیر امور خارجه روسیه از شركای این كشور خواست از بیان اظهارات ایدئولوژیكی و نیز پیروی از ایده های بلندپروازانه ژئوپلیتیكی در مساله سوریه خودداری كنند چرا كه به گفته او، پرهیز از چنین موضع گیری هایی برای پیشبرد اهداف مشترك در حل و فصل بحران سوریه «مهم » است.
لاوروف ابراز امیدواری كرد كه دبیرخانه سازمان ملل در اجرای مفاد قطعنامه جدید شورای امنیت در باره مساله سوریه بی طرفانه اقدام كند.
آمریكا و متحدان غربی و عربی این كشور در پنج سال اخیر، اردوگاه ضدسوری را تشكیل داده و از گروه های تروریستی در این كشور برای سرنگونی حكومت بشار اسد رییس جمهوری قانونی سوریه حمایت كرده اند.
روسیه با گروه های تروریستی در سوریه مبارزه می كند و نیروی هوافضای این كشور در حدود 80 روز عملیات ضدتروریستی ضربات سنگینی بر پیكر گروه های تروریستی در سوریه وارد كرده است.
اروپام*391**1516**1572