تلاش های جدید برای حل مناقشه قره باغ كوهستانی

باكو – ایرنا - مرحله جدید مذاكرات الهام علی اف و سرژ سركیسیان روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ كوهستانی در شهر برن سوییس ادامه دارد .

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری باكو، این مذاكرات به ابتكار روسای آمریكایی، روسی و فرانسوی گروه میانجی مینسك سازمان امنیت و همكاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ كوهستانی و با حضور المار محمدیاراف و ادوارد نعلبندیان وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان برگزار می شود .
آخرین دیدار و مذاكرات الهام علی اف و سرژ سركیسیان برای بررسی راهكارهای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ كوهستانی 27 اكتبر سال 2014 میلادی در پاریس انجام گرفته بود .
دیدار امروز روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سوییس در شرایطی برگزار می شود كه رژیم آتش بس میان طرفین مناقشه قره باغ كوهستانی به طور مرتب نقض می شود و به تازگی موارد درگیری های نظامی با استفاده از سلاح های سنگین در خط مقدم جبهه قره باغ افزایش یافته و منجر به تلفات جانی هر دو طرف مناقشه نیز شده است.
كارشناسان این درگیری ها در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ كوهستانی را بسیار نگران كننده می دانند و بر این باورند كه ادامه این وضعیت می تواند خطر از سرگیری جنگ میان طرفین مناقشه را در پی داشته باشد .
این كارشناسان با توجه به بی نتیجه بودن مراحل قبلی مذاكرات روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان نظر بدبینانه به نتایج این دیدار سران دو كشور جهت حل مناقشه قره باغ كوهستانی دارند و بر این باورند كه ممكن است طرفین مناقشه در برن فقط در باره پایان دادن به درگیری ها و رعایت رژیم آتش بس توافق كنند .
دولت باكو اجرای چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد صادره در سال 1993 میلادی كه در آنها بر خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان تاكید می شود را تنها راه حل مناقشه قره باغ كوهستانی می داند .
دولت باكو، ایروان را به نادیده گرفتن مصوبات نهادهای بین المللی و تلاش برای به درازا كشیدن حل این مناقشه و حفظ وضعیت موجود و میانجیگران را نیز به عدم نمایش موضع قاطعانه برای پایان دادن به اشغال بخشی از سرزمین های جمهوری آذربایجان متهم می كند .
این در حالی است كه به تازگی سفیر آمریكا در رابطه با حضور جیمز وورلیك رئیس آمریكایی گروه میانجی مینسك در مراسم سالگرد استقلال قره باغ كوهستانی كه از سوی سفارت ارمنستان در واشنگتن برگزار شده بود به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان احضار و مراتب اعتراض دولت باكو به وی ابلاغ شد .
بی نتیجه بودن تلاش های بیش از بیست ساله گروه میانجی مینسك به ریاست مشترك آمریكا، فرانسه و روسیه موجب بی اعتمادی كامل نسبت به این گروه و فعالیت های میانجیگری آن در جامعه جمهوری آذربایجان شده است .
برخی از كارشناسان بر این باورند كه ابتكار گروه میانجی جهت سازماندهی مرحله جدید دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان چیزی جز توجیه تلاش های نافرجام میانجیگری نمی باشد و تا زمانی كه كشورهای میانجیگر موضع قاطعانه برای حل این مناقشه از خود نشان ندهند، نمی توان در آینده نزدیك امید به حل مناقشه امید داشت .
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ كوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد. در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ كوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد .
در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه، رژیم آتش بس برقرار شد.
بر اثر این مناقشه تمامی واحدهای مسكونی، اقتصادی، فرهنگی و اماكن تاریخی و دینی این منطقه به طور كامل تخریب شده است .
خاورم ** 337**1144