بيرجند- ايرنا - نشست هم انديشي و آسيب شناسي صنايع دستي با حضور هنر مندان و صنعتگران آثار دستي خوسف و با هدف توسعه پايدار در محل مركز صنايع دستي اين شهرستان برگزار شد.

به گزارش روزشنبه روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي، مسئول ميراث فرهنگي خوسف در اين نشست گفت: حوزه صنايع دستي به دليل ارتباط با هنرمندان و صنعتگران و اهميت آن در اقتصاد و اشتغال زايي حوزه حساسي است كه توجه و اهميت بيشتري را مي طلبد.
شناسايي افزود: هنرمندان و صنعتگران صنايع دستي مي توانند با تشكيل شركت هاي تعاوني علاوه بر طرح و حل مشكلات خود از حقوق خود دفاع كنند .
وي اخذ نشان استاندارد ملي در رشته هاي صنايع دستي و احيا رشته هاي صنايع دستي گيوه شاه زيله و پنبه مله در شهرستان را از اولويت هاي اين نمايندگي برشمرد .
اين مسئول گفت: نشان ملي از جمله حمايت هايي است كه از سوي معاونت صنايع دستي ايران براي شناسايي آثار شاخص و فاخر مطابق با دستور العمل نشان مذكور
اهدا مي شود.
وي اين شاخص ها را خلاقيت و نوآوري، نبود آلايندگي زيست محيطي توليدات، اصالت جغرافيايي توليدات و... ذكر كرد و گفت: آثاري كه موفق به اخذ نشان ملي مي شوند، در جلسه داوري نشان مرغوبيت كالا كه توسط يونسكو برگزار مي شود شركت داده خواهند شد .
شناسايي با اشاره به دو ماموريت ميراث فرهنگي اظهار كرد: يكي از اين ماموريت ها احيا و حفاظت از آثار و هنرهاي سنتي و ديگري آموزش و حمايت از توليد و فروش صنايع دستي است .
وي با بيان اينكه عملكرد بهتر توسعه اقتصادي در بخش خدمات بيشتر از كشاورزي به اثبات رسيد، تصريح كرد: صنعتگران صنايع دستي در دايره تركيبي از توليد و خدمات قرار دارند كه ارزش افزوده آن نيز از تمامي بخش ها بسيار بالاست .
در ادامه هنرمندان و صنعتگران حاضر در اين جلسه در رشته هاي پارچه بافي، گليم بافي، سفال گري، جاجيم بافي و گوهر تراشي با طرح مشكلات خود، خواستار برگزاري جلسات به صورت ماهانه و تداوم برگزاري نمايشگاه هاي صنايع دستي در استان و تقويت اطلاع رساني به موقع براي شركت هنرمندان و صنعتگران در نمايشگاه ها شدند .
در نشست مذكور بر راه اندازي وب سايت فروش محصولات صنايع دستي شهرستان،
تعامل با تعاوني هاي فعال و نيمه فعال كشور براي معرفي محصولات و توانمندي هاي شهرستان و برنامه ريزي جهت ارتقا كيفيت و ايجاد تنوع و نقشه هاي مبتكرانه با حفظ اصالت در محصولات مورد تاكيد قرار گرفت.
همچنين بر الزام به بسته بندي زيبا در ارائه محصولات در نمايشگاه ها، شناسنامه دار كردن محصول و عرضه محصول با بهترين كيفيت و بسته بندي تاكيد شد.
2047/