۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۵۸
کد خبر: 81885154
۰ نفر
23 قاچاقچي اشياي عتيقه در كرمان دستگير شدند

كرمان - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: در سه ماه اخير 23 قاچاقچي اشياي عتيقه در اين استان دستگير و به مقامات قضايي تحويل داده شدند.

به گزارش دريافتي شنبه ايرنا از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، محمود وفايي افزود: به دنبال اقدامات حفاظتي و هماهنگي هاي صورت گرفته با نيروي انتظامي در سه ماه اخير علاوه بر دستگيري اين تعداد قاچاقچي، چهار عدد فلزياب نيز كشف و ضبط شد.
وي بيان كرد: در اين مدت 40 شيء تاريخي نيز كشف شد كه هفت شيء آن از طريق فرهنگ سازي و توسط مردم شهرستان جيرفت بدست آمده است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با اشاره به بازديدهاي شبانه روزي نيروهاي يگان حفاظت گفت: اين بازديدها با همكاري انجمن هاي ميراث فرهنگي و ماموريت هاي تلفيقي با نيروي انتظامي صورت مي گيرد.
وي با هشدار به افراد در خصوص خريد و فروش اجناس و اشياي تقلبي به جاي اشياي تاريخي بيان كرد: طبق ماده 562 تبصره 2 قانون مجازات اسلامي هر گونه خريد و فروش اموال فرهنگي و تاريخي ممنوع است و علاوه بر ضبط اشيا، خريدار و فروشنده به حبس از شش ماه تا سه سال محكوم مي شوند.
استان كرمان با 23 شهرستان بيش از پنج هزار اثر تاريخي دارد كه از اين تعداد 650 اثر ثبت ملي و سه اثر ارگ تاريخي بم، باغ شاهزاده ماهان و روستاي صخره اي ميمند ثبت جهاني هستند.
اين استان داراي محوطه هاي متعدد تاريخي و باستاني و محورهاي گردشگري است.
7437/3028 / 1876