۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۵۲
کد خبر: 81885142
۰ نفر
مجموعه قالي با عنوان صلح جهاني در تبريز طراحي شد

تبريز- ايرنا - گفت : 40 قطعه قالي با عنوان مجموعه صلح جهاني را يعقوب عبدي از طراحان بنام تبريزي طراحي كرده است.

رحيم آغاسي جاويد شنبه در گفت و گو با ايرنا ادامه داد: طراحي اين قالي ها سه سال زمان برده است و بزودي بافت اين قالي ها شروع مي شود.
وي گفت: براي مجموعه صلح جهاني از مكتب هاي فرش رايج ايران همچون هريس ، افشان و جوشقان الگو گرفته شده و براي هر فرش چهره يكي از شخصيت هاي مشهور كشور از جمله سعدي، شهريار و پروفسور حسابي طراحي شده است.
آغاسي جاويد بيان كرد: هر تخته قالي از اين مجموعه را يكي از قالي باف هاي تبريزي خواهد بافت.
عضو رسمي انجمن طراحان ايران گفت: درصدد به نمايش گذاشتن مجموعه صلح جهاني دركشورهاي واقع در مسير جاده ابريشم هستيم.
اوادامه داد:بعقوب عبدي پيش از اين 70 تابلو فرش مربوط به چهره شهداي دفاع مقدس را بافته است.
تبريزجايگاه مهمي در طراحي قالي دارد و در سال هاي اخير طراح ها و قاليباف هاي تبريزي خود را پايبند تعصب ها قرار نداده اند و با برخورداري از هرگونه نقش زيبا و تلفيق نقوش مختلف كشور با يكديگر تلاش مي كنند برگ جديدي بر دفترطرح هاي جاوداني فرش ايران بيفزايند.
از قديمي هاي طراحي درتبريز، رسام ارژنگي و ميرمصور را كه مينياتوريست و نقاش قالي و از بنيان گذاران مدرسه صنايع مستظرفه تبريز بوده اند و هم چنين حبيب الله امين افشار هنرمند برجسته ديگري كه در سال 1367 چهره در نقاب خاك كشيد و محمد تقي خياباني را مي توان نام برد.
از هنرمندان نسل جوان تر ابوالحسن خياباني، اكبر برگي، قلي نامي، محمد حسين نجف زاده، يوسف تأملي، ابوالقاسم اماقاني، رضا اسكندري و ابراهيم رضايي ،شايسته يادآوري هستند.
3071/ 1495 / 1876