ائتلاف خودساخته عربستان فراتر از كاغذ نیست/ مواضع اندونزی و مالزی

كوالالامپور – ایرنا – مخالفت اولیه برخی كشورهای مسلمان برای شركت در ائتلاف خودساخته عربستان به منظور مبارزه با تروریسم و همچنین تردید برخی كشورها در همكاری با ریاض، شكل گیری و عملیاتی شدن این ائتلاف خودساخته را با علامت سئوال بزرگ مواجه كرده است.

به گزارش ایرنا، در ائتلاف خودساخته ای كه سه شنبه هفته گذشته توسط عربستان اعلام شد نام 34 كشور مسلمان از جمله دو كشور مالزی و اندونزی از حوزه جنوب شرقی آسیا وجود داشت.
مقام های بلندپایه اندونزی و مالزی پس از مطلع شدن از تشكیل این ائتلاف، اعلام كردند تنها از طریق تماس تلفنی مقام های سعودی و یك شب قبل از اعلام این خبر، پیشنهاد تشكیل و حضور در این ائتلاف خودساخته را دریافت كرده اند.
مالزی به رغم استقبال اولیه، اعلام كرد هرگز در اقدام نظامی این ائتلاف شركت نخواهند كرد، هر چند به مرور بحث های دیگری را نیز مطرح كرد و قرار است مذاكراتی در آینده بین مقام های بلندپایه كوالالامپور و ریاض انجام شود.
'هشام الدین حسین' وزیر دفاع مالزی اگرچه قرار است در ماه های آینده برای رایزنی به ریاض سفر كند، اما هفته گذشته در سخنانی گفت كه مالزی همچون سایر كشورهای حوزه جنوب شرقی آسیا در اقدام نظامی شركت نخواهد كرد.
وی در سخنان اولیه با تاكید براینكه مالزی قصد مشاركت نظامی در ائتلاف خودساخته عربستان را ندارد، به نوعی تلاش كرد به عربستان بفهماند كه روی قدرت این منطقه از جمله مالزی و اندونزی حساب نكند.
اندونزی نیز ضمن تكذیب حضور در این ائتلاف نظامی و اینكه سیاست جاكارتا شركت در اتحادها و ائتلاف های نظامی نیست، تاكید كرد این كشور هرگز در اقدام نظامی مشاركت نمی كند.
مقام های سیاسی و نظامی اندونزی اعلام كردند كه جزئیات این ائتلاف را بیشتر مورد بررسی قرار می دهند و بعد تصمیم می گیرند.
اگرچه مالزی همراهی با عربستان را در سابقه خود دارد و رفت وآمدهای سیاسی و نظامی بین دو كشور به طور فراوان برقرار است، از سوی دیگر بعید به نظر می رسد مالزی نیز به طور آشكار راضی به اقدام نظامی در خاورمیانه باشد، هر چند پیش از این آمادگی خود را برای اعزام نیرو به بحرین اعلام كرده بود و همزمان با تجاوز عربستان به یمن چند فروند هواپیما و نیروی نظامی به ریاض منتقل و تاكید كرد این نیرو برای انتقال شهروندان مالزیایی از یمن به كشورشان به عریستان اعزام شده است.
مالزی از شهریور ماه امسال نیز به طور رسمی وارد ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریكا شد، اما از اقدام نظامی خودداری كرده و وارد عرصه اطلاعاتی شده و میزبانی مركز مقابله با پیام های تروریستی را بر عهده گرفت.
البته مالزی تنها كشوری نیست كه در ائتلاف آمریكایی ضد داعش حضور دارد و اقدام نظامی انجام نداده است. تقریبا 80 درصد از حملات هوایی علیه مواضع داعش در این ائتلاف توسط آمریكا انجام شده است، در حالی كه برخی عملیات را فرانسه، انگلستان، كانادا و استرالیا نیز مورد حمایت قرار داده اند و كشورهایی مانند دانمارك، بلژیك و برخی كشورهای عربی تاكنون اقدام خاصی انجام نداده اند.
از اینرو نه تنها می توان ادعا كرد ائتلاف آمریكایی علیه داعش موفقیتی به دست نیاورده است، بلكه می توان گفت كه با این حضور ضعیف، خود به بخشی از منازعات خاورمیانه تبدیل شده است.
در حالی كه 34 كشور مسلمان از جمله اردن، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، پاكستان، بنگلادش، فلسطین، لیبی، اندونزی، مالزی و یمن در ائتلاف خودساخته ریاض علیه تروریسم گنجانده شده اند و برخی از جمله لبنان و اندونزی حضور خود را مورد سئوال قرار داده اند، این سئوال مطرح می شود عربستان سعودی چگونه نسبت به اعلام موجودیت این ائتلاف اقدام كرده است، در حالی كه برخی از اعضای ائتلاف از آن آگاهی كامل نداشته اند.
نبود توافق بین برخی اعضای این ائتلاف این شك را به وجود آورده است كه این ائتلاف یا تنها در سطح نوشتاری روی كاغذ باقی می ماند و یا اینكه دچار تفرقه می شود و نه تنها به تروریسم در خاورمیانه پایان نمی دهد، بلكه خود نیز به مشكلات موجود در این منطقه كه حل آن نیازمند درایت و تفكر منطقی و عقلانی است، دامن می زند.
با این شرایط باید منتظر ماند و مشاهده كرد كه این ائتلاف خودساخته عربستان كه از ابتدا هماهنگی بین اعضاء آن وجود نداشته است، چگونه می خواهد شكل گیرد و با گروه های تروریستی منطقه از جمله داعش مقابله كند.
آساق**241**1611