امیدی به افزایش قیمت طلا نیست

تهران-ایرنا- پایگاه خبری ماركت واچ آمریكا به نقل از یك تحلیلگر بازار اعلام كرد، امیدی به افزایش قیمت طلا وجود ندارد و بازار نسبت به افزایش قیمت فلز گرانبها در درازمدت بدبین است. قیمت فلز زرد

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، «لقمان اوتانوگا» تحلیلگر بازار ارز برخط «فوركس تایم» قبرس در یادداشتی به ماركت واچ اعلام كرد: با توجه به اینكه امیدی به افزایش قیمت طلا وجود ندارد، افزایش نرخ برابری دلار می تواند قیمت فلز زرد را به یك هزار و 46 دلار در هر اونس یا حتی كمتر كاهش دهد.
نرخ برابری دلار در برابر سایر ارزهای اصلی پس از آنكه پنجشنبه گذشته در پی افزایش تاریخی نرخ بهره در آمریكا توسط بانك مركزی این كشور بالا رفت، جمعه گذشته (28 آذر- 18 دسامبر) كاهش یافت و سبب افزایش قیمت جهانی طلا شد. اما با این حال قیمت هفتگی طلا در هفته جاری میلادی كاهش یافت.
قیمت طلا برای تحویل در ماه فوریه (بهمن) جمعه گذشته در پایان معاملات بازار كامكس نیویورك 1.5 درصد بالا رفت و به یك هزار و 65 دلار در هر اونس رسید.
پنجشنبه گذشته قیمت طلا در این بازار، كمترین قیمت پایان روزی خود از سال 2009 را تجربه كرد. با این حال، قیمت فلز زرد این هفته كاهش یك درصدی را تجربه كرد. این هشتمین هفته متوالی است كه قیمت طلا در بازار كامكس نیویورك كاهش می یابد.
«نعیم اسلم» تحلیلگر ارشد بازار در شركت آوا ترید - بازار ارز برخط ایرلند- گفت: ما همچنان به افزایش قیمت طلا در بلندمدت بدبینیم زیرا رویدادهای بسیاری وجود دارد كه می تواند مانع رشد قیمت جهانی طلا شده و آن را دچار نوسان كند.
وی افزود: البته، ممكن است در انتخابات سال آینده آمریكا، تقاضای طلا اندكی افزایش یابد و سرمایه گذاران از این فلز گرانبها به عنوان سپری در برابر عدم اطمینان ناشی از این رویداد استفاده كنند.
اسلم ادامه داد: ما همچنین در حال تجربه طولانی ترین دوره خوشبینی بازار نسبت به افزایش ارزش سهام شركت ها از زمان جنگ جهانی دوم تاكنون هستیم و این خود دلیل دیگری برای افزایش درجه اطمینان و كاهش تقاضای طلاست.
وی تاكید می كند در چنین شرایطی نگهداری هر دارایی های دیگر بر طلا اولویت دارد.
با وجود افزایش قیمت طلا در روز جمعه، سرمایه گذاران مراقب كاهش احتمالی قیمت طلا در صورت تداوم افزایش نرخ برابری دلار در برایر سایر ارزهای اصلی هستند.
بازار به شدت نسبت به افزایش قیمت طلا بدبین است و این روند، فرصتی برای شروع دور دیگر فروش پرشتاب اوراق بهادار طلا پیش از پایان امسال است.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی اندازه می گیرد، جمعه گذشته چهار دهم درصد كاهش یافت.
پنجشنبه گذشته در پی تصمیم روز گذشته بانك مركزی آمریكا برای افزایش نرخ بهره به میزان 25صدم درصد، كه نخستین افزایش نرخ بهره توسط بانك یاد شده در 10 سال گذشته بود، شاخص دلار پنجم درصد افزایش پیدا كرد.
افزایش نرخ بهره، جذابیت دلار را بیشتر كرده و سود خرید این ارز را افزایش می دهد. این در حالی است برای خریدارانی كه واحد پولی آنها دلار نیست، افزایش نرخ بهره در آمریكا به معنی گران تر شدن دارایی هایی است كه قیمت آنها به دلار تعیین می شود. همچنین افزایش نرخ بهره از جذابیت طلا كه یك دارایی بدون بهره است، می كاهد.

**قیمت سایر فلزات گرانبها
در پایان معاملات دیروز(جمعه) بازار كامكس نیویورك، قیمت نقره با 2.9 درصد افزایش به 14.1 دلار رسید. قیمت هفتگی نقره در این بازار 1.5 درصد بالا رفت.
پلاتین با 1.9 درصد افزایش به 860.80 دلار و پالادیوم با سه دهم درصد افزایش به 558.95 دلار در هر اونس رسید. قیمت هفتگی پلاتین دو درصد و پالادیم 2.6 درصد بالا رفت.
بانك مركزی آمریكا چهارشنبه گذشته (16 دسامبر) برای نخستین بار در 10 سال گذشته نرخ بهره در این كشور را از نزدیك صفر به 25صدم درصد افزایش داد و سرمایه گذاران را مطمئن ساخت كه هزینه استقراض در این كشور دیگر تقریبا صفر نیست.
نظرسنجی ها حاكی از این است كه بانك یاد شده سه ماه بعد نیز بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد.
اقتصام(6)1063 ** 2023