۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۲۰
کد خبر: 81884909
۰ نفر
تغذیه، راهكاری برای كاهش عوارض آلودگی هوا

تهران- ایرنا- متخصصان با توجه به عوارض آلودگی هوا بر اندام های مختلف بدن به ویژه دستگاه تنفسی و ریه، راهكار مقابله از طریق تغذیه هدفمند را به خانواده ها توصیه می كنند.

به گزارش گروه علمی ایرنا، تحقیقات نشان می دهد آلودگی هوا ضمن تشدید عوارض تنفسی و قلبی در مبتلایان به این بیماری ها، یك عامل اصلی در بروز بیماری های تنفسی و قلبی در افراد سالم نیز محسوب می شود.
هر فرد روزانه نزدیك به 22 هزار بار تنفس می‌كند و تقریباً به 15 كیلوگرم هوا در روز نیاز دارد. سیستم تنفسی اولین بخش از بدن انسان است كه در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار می گیرد و ریه، مسئول جذب اكسیژن هوا و دفع دی اكسید كربن خون است، از این رو در صورتی كه غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، وارد جریان خون می شوند و عوارضی همچون اختلال در انتقال اكسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سكته قلبی، كاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می شود.
آلودگی هوا در قسمت‌های فوقانی دستگاه تنفسی بیشترین تأثیر را به جا می‌گذارد و آثار بیماری در بیماران ریوی به صورت حاد و مزمن در درازمدت باقی می ماند.

** توصیه های تغذیه در زمان آلودگی هوا
دكتر' قمرتاج خان بابایی' عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی انتخاب و مصرف مواد غذایی مناسب را راهكاری برای كاهش عوارض آلودگی هوا بر سلامتی ذكر كرد و در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، از تاثیر مفید مصرف میوه، سبزی تازه و شیر سخن گفت و افزود: میوه ها و سبزی تازه، از مواد غذایی بسیار مهم هستند كه هنگام تشدید آلودگی هوا باید به مقدار زیاد در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود.
خان بابایی توضیح داد: آنتی‌اكسیدان‌های موجود در انواع میوه و سبزی نقش حیاتی در سلامت ریه دارند.
وی ادامه داد: به طور خاص مصرف سیب، نارنگی، پرتقال، انار، انواع سبزی از قبیل سیر، پیاز، انواع كلم ها، گوجه فرنگی و كاهو توصیه می شود.
به گفته دكتر خان بابایی، مصرف منظم ماهی‌های روغنی نظیر ماهی آزاد و سالمون هم می‌تواند در تقویت و بهبود فعالیت دستگاه تنفسی موثر واقع شود.
وی اظهار كرد: شیر و لبنیات در شرایط آلودگی هوا برای كاهش صدمات به دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش بسیار ضروری است و بهتر است روزانه 3 تا 4لیوان شیر و لبنیات در برنامه غذایی گنجانده شود.

**عوارض آلودگی هوا بر سلامتی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی درباره عوارض سوء آلودگی هوا بر سلامت گفت: هر چه میزان ذرات آلاینده در هوا بیشتر باشد، كار و فعالیت ریه ها دشوارتر می شود، زیرا باید اكسیژن بیشتری را جذب و دی اكسید كربن بیشتری را دفع كند.
این فوق تخصص بیماری های ریوی با بیان اینكه آلودگی هوا می تواند تهدید جدی برای سلامتی انسان باشد، اظهار كرد: آلودگی هوا باعث تحریك مجاری هوائی و تشدید آسم در میان افراد به خصوص كودكان می شود .
به گفته وی، تماس درازمدت با هوای حاوی میزان بیش از حد مجاز آلاینده ها باعث بروز برونشیت مزمن، بیماری‌ مزمن‌ ریه، تنگی نفس، سرفه های مكرر و شدید، آب ریزش چشم و سوزش و التهاب می شود.
خان بابایی ادامه داد: افرادی كه بیماری زمینه ای دارند مانند قلبی و عروقی، بیماری های ریه، آلرژی، آسم، بیماری متابولیك و بیمارانی كه تحت عمل پیوند قرار گرفته اند، بیشتر و زودتر مستعد دریافت عوارض آلودگی هوا هستند.
خان بابایی توصیه كرد: این افراد از تردد و فعالیت در محیط های باز هنگام آلودگی هوا به خصوص در ساعات اوج ترافیك پرهیز كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی یادآور شد: تحقیقات نشان داده است كه آلودگی هوا در بروز انواع بیماری های غیرواگیر و انواع سرطان ها به ویژه سرطان ریه نقش موثری دارد.

**تأثیرات آلودگی هوا بر كودكان
خان بابایی با بیان این كه آلودگی هوا بیشترین تاثیر و تهدید جدی برسلامتی كودكان را دارد، اظهار كرد: آلودگی هوا ابتلا به آسم را در كودكان افزایش می دهد.
به گفته وی، كودكان به دلیل تعداد تنفس بیشتری نسبت به بزرگسالان و همچنین قد كوتاه تر، بیشتر در معرض آلودگی سطحی هوای محیطی قرار می گیرند.
فوق تخصص بیماری های ریه و آسم كودكان اضافه كرد: كودكان همچنین به دلیل فعالیت جسمانی و سوخت و ساز بیشتر، مستعد ابتلا به بیماری های ریوی و عفونت های ریوی هستند.
وی توصیه كرد: انجام فعالیت های بدنی و ورزش به علت افزایش تعداد تنفس، آلودگی بیشتری را وارد سیستم تنفسی و ریه می كند و در نتیجه، عوارض آلودگی هوا در كودكان شدیدتر خواهد بود.
وی ادامه داد: خانواده ها سعی كنند در روزهایی كه آلودگی هوا افزایش می یابد، با مراقبت جدی از كودكان سعی كنند از تردد در محیط های باز، محدوده های مركزی و پر ترافیك شهر اجتناب كنند و از فعالیت یا بازی كودكان در محیط های باز و پارك ها ممانعت به عمل آورند.
علمی **1354**2017