۲۸ آذر ۱۳۹۴، ۱۴:۰۶
کد خبر: 81884865
T T
۰ نفر
روابط فرانسه و ایران مستحكم تر می شود/سفر روحانی به پاریس هفتم بهمن ماه

تهران-ایرنا- رییس مجلس سنای فرانسه با تاكید بر این كه روابط فرانسه و ایران مستحكم تر می شود، گفت: رییس جمهوری اسلامی ایران هفتم بهمن ماه ( 27 ژانویه ) به فرانسه سفر می كند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، ژرار لارشه در جریان سفر خود به تهران امروز با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو كرد و پس از آن در نشست خبری مشترك شركت كرد.
وی در این نشست خبری مشترك با یادآوری اظهارات فرانسوا اولاند مبنی بر این كه رییس جمهوری اسلامی ایران 27 و 28 ژانویه به فرانسه سفر می كند، اظهارامیدواری كرد كه سفر دو روزه رییس جمهوری اسلامی ایران زمانی صورت گیرد كه بحث تحریم ها كاملا تمام شده و سرآغاز دوره جدیدی باشد.
رییس مجلس سنای فرانسه همچنین به تشریح دیدار امروز خود با لاریجانی پرداخت و گفت: این نخستین سفر رییس مجلس سنای فرانسه به ایران است و من به دعوت رییس مجلس شورای اسلامی به ایران آمده ام و در این راستا از این دعوت سپاسگزارم.
لارشه با یادآوری این كه در دیدار با لاریجانی درباره تحكیم روابط پارلمانی گفت و گو كرده است، افزود: این دیدار سرآغاز روابطی مستحكم تر میان ایران و فرانسه خواهد بود.
وی ادامه داد: ما بیش از هر چیز درباره تحكیم روابط دو كشور صحبت كردیم كه این همكاری ها توسط مجلس و وزارت امور خارجه ایران در 14 ماه گذشته آغاز شده و چند ماه پیش كمیسیون امنیت ملی سنای فرانسه گزارشی به نام ایران قدرت بزرگ منطقه منتشر كرد كه دلیل دیگری برای سفر من به ایران است.
وی خاطرنشان كرد: در این دیدار با لاریجانی درباره ایجاد روابط مستحكم با بسامد بیشتر صحبت كردیم .
رییس مجلس سنای فرانسه تصریح كرد: بحث منطقه ای، سیاسی و به خصوص تروریسم اتفاقی در فرانسه رخ داد و آقای لاریجانی نیز پیام همدردی فرستادكه بسیار از پیام وی سپاسگزاریم.
لارشه ادامه داد: در این دیدار همچنین درباره سوریه كه ما امروز با قطعنامه بسیار مهم شورای امنیت روبرو هستیم، صحبت كردیم كه البته درباره چگونگی اجرایی كردن آن نیز تبادل نظر شد.
وی از دیگر محورهای گفت و گوی خود با رییس مجلس شورای اسلامی را درباره نهادهای قانونی در لبنان، یمن و همچنین مبارزه با تروریسم كه هدف مشترك است عنوان كرد و گفت: در این دیدار به این نتیجه رسیدیم كه باید نیرو و عزم كافی داشته باشیم.
رییس مجلس سنای فرانسه باردیگر از رییس مجلس شورای اسلامی قدردانی كرد و گفت : در عین حال از سفیر فرانسه در تهران نیز تشكر می كنم، وی در روزهای خوب و بد صدای فرانسه بوده است.
لارشه خطاب به لاریجانی اظهارداشت: ما در فرانسه یك ضرب المثل داریم با این مضمون كه دوست مثل ستاره می ماند و فقط شب می توان آن را شمرد.
وی همچنین در پاسخ به سوال یك خبرنگار ایرانی درباره نقش سنا برای مبارزه با تروریسم اظهارداشت: در فرانسه چراغ سبز مجلس برای هرگونه اقدام قوه مجریه به خصوص موضوع نظامی ضروری است و فرانسه بعد از چهارماه اجازه اقدام نظامی به دولت را داد.
وی گفت: سه هفته قبل نیز مجلس سنای فرانسه اجازه مداخله نظامی هوایی به دولت را داد و در عین حال كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجالس دو كشور نیز می توانند در زمینه های مختلف كار مشتركی انجام دهند.
وی خاطرنشان كرد: چند ماه قبل نیز با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه درباره سوریه و همچنین در هفته قبل با رییس جمهوری الجزایر، ماه قبل با رییس جمهوری لبنان درباره مبارزه با تروریسم در منطقه صحبت كردم كه بسیار مهم بود و 15 روز قبل نیز با رییس مجلس نیجریه درباره بوكوحرام گفت و گو كردم.
رییس مجلس سنای فرانسه همچنین در پاسخ به سوال یك خبرنگار فرانسوی در زمینه مواضع فرانسه نسبت به سوریه و آینده بشار اسد اظهارداشت: در جمهوری پنجم فرانسه ریاست سیاست خارجی با رییس جمهوری است و من بدون گفت و گوی قبلی با رییس جمهوری به ایران سفر نكرده ام.
لارشه ادامه داد: قطعا در بازگشت به فرانسه نیز قبل از هر كار دیگری با وی دیدار می كنم و با كمك همكارانم در كمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سنا گزارش دیدارهای خود در تهران را به آقای اولاند می دهم.
وی تصریح كرد: براساس قطعنامه های تصویب شده حركت در مبازه با تروریسم در سوریه رو به جلو بوده و امیدواریم كه دورنمای سیاسی خوبی در آینده داشته باشیم.
رییس مجلس سنای فرانسه در این نشست خبری همچنین از علاءالدین بروجردی رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران تشكر كرد و پس از آن به معرفی هیات همراه خود پرداخت و گفت: همراه من رییس كمیسیون امنیت ملی، نیروهای مسلح و سیاست خارجی سنای فرانسه، چهار سناتور كه از حزب سوسیالیست و یك خانم كه سناتور فرانسویان مقیم خارج از كشور و دیگری سناتور نوفل لوشاتو بوده است همراه من به ایران آمده اند.
به گزارش ایرنا، رییس مجلس سنای فرانسه بامداد امروز برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی نخستین برنامه وی در این سفر بود.
وی در این سفر چهار روزه همچنین قرار است با رییس جمهوری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر امورخارجه دیدار و گفت و گو كند.
سیام**9103**9121** 1336

سرخط اخبار سیاست خارجی