مدیرعامل بورس كالا: با سیاست بانك مركزی در راه اندازی بازار مشتقه ارز تفاهم داریم

تهران- ایرنا- مدیرعامل بورس كالای ایران گفت: با سیاست بانك مركزی برای راه اندازی بازار مشتقه ارز كه همسو با نظر شورای عالی بورس است، تفاهم داریم.

به گزارش ایرنا، موضوع راه اندازی بورس ارز چندی است كه با اعلام تصویب این موضوع در شورای عالی بورس وارد فاز جدیدی شده است.
به دنبال تصویب راه اندازی این بازار در شورای عالی بورس، اظهارنظرهای متفاوتی درباره عنوان این بازار، شرایط راه اندازی و پیش شرط های لازم برای آن مطرح شده است.
در یكی از جدیدترین اظهارنظرها، معاون ارزی بانك مركزی در جمع خبرنگاران گفته بود «بانك مركزی با راه اندازی بازار محصولات مشتقات ارزی موافقت كرده است نه بورس ارز» كه این موضوع تا حدی متفاوت با برخی اظهارنظرهای صورت گرفته درباره راه اندازی بورس ارز در بورس كالای ایران بوده است.
مدیرعامل بورس كالای ایران در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: نظر بورس كالای ایران در این زمینه منطبق با اظهار نظر معاون ارزی بانك مركزی است.
حامد سلطانی نژاد، افزود: از ابتدا نیز راه اندازی بازار مشتقه ارزی مد نظر بورس كالای ایران و شورای عالی بورس بوده است و از این نظر هیچ تفاوت دیدگاهی وجود ندارد.
وی ادامه داد: شاید برای بازار مورد نظر بورس كالای ایران و مصوب شورای عالی بورس، عبارت «بازار مشتقه ارزی» نسبت به «بورس ارز» درست تری باشد؛ به نظر می رسد برداشت اشتباهی از عبارت «بورس ارز» نیز شده است و از ابتدا نیز طراحی این بازار برای مشتقات صورت گرفته است.
مدیرعامل بورس كالا افزود: اصولاً رویكرد بورس كالا تقویت معاملات مشتقه در همه عرصه هاست؛ به ویژه اینكه بیشتر بورس های كالایی كشورهای توسعه یافته و حتی كشورهای در حال توسعه نیز چنین رویكردی را ترجیح می دهند.
سلطانی نژاد با تأكید بر اینكه هدف اصلی راه اندازی بازار مشتقه ارزی، پوشش ریسك نوسانات نرخ ارز به ویژه برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران خارجی است، افزود: مهمترین نیاز امروز اقتصاد ملی، ایجاد اعتماد در سرمایه گذاران برای ورود به اقتصاد دارای پتانسیل كشورمان است كه شاید اصلی ترین هدف راه اندازی بازار مشتقه ارزی نیز ارائه چنین خدمت مهم و تعیین كننده ای به اقتصاد ملی است.
وی با بیان اینكه بورس كالای ایران در راه اندازی این بازار، مهمترین اولویت خود را انجام این مسئولیت قرار داده است، پوشش نوسانات مخرب ارزی و هدفمند و منظم تر شدن فعالان مختلف حوزه معاملات ارزی و هدایت انگیزه های مختلف آنان به مسیری كه در خدمت اقتصاد كشور باشد را از دیگر آثار مثبت راه اندازی این بازار برشمرد.
اقتصام** 9141** 2023