ارسال پرونده ژئوپارك قشم به یونسكو برای بازگشت به شبكه جهانی

قشم - ایرنا - سرپرست مدیریت ژئوپارك قشم گفت: پرونده بازگشت ژئوپارك قشم به منظور بازگشت به شبكه جهانی ژئوپارك ها آذرماه امسال و پس از اقدام های مختلف به منظور حل مشكلات مطرح شده به یونسكو ارسال شد.

حمیدرضا محسن پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه ارزیابی اولیه این پرونده اوایل سال آتی توسط كارشناسان شبكه جهانی ژئوپارك ها انجام می شود، افزود: در صورت نبود نقص، این پرونده تا شهریور 95 برای طرح و اضافه شدن به 112 ژئوپارك جهان آماده می شود.
وی همچنین از سفر دو تن از اعضای اصلی شبكه ژئوپارك های یونسكو شامل رئیس و مسئول بخش ژئوپارك های علوم زمین یونسكو در نیمه نخست اسفند امسال به قشم خبر داد و گفت: حضور این مسئولان در جزیره به دعوت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بوده از اهمیت خاصی برخوردار است.
سرپرست مدیریت ژئوپارك قشم از كنفرانس سال جاری ژئوپارك ها در فنلاند به عنوان فرصتی مناسب برای معرفی هرچه بهتر و بیشتر ژئوپارك قشم به جهانیان یاد كرد و افزود: برگزاری كارگاه ها و مقاله های مختلف در این كنفرانس موجب شد نگاه شبكه جهانی به ژئوپارك قشم معطوف شود.
وی اضافه كرد: تاثیر این كنفرانس به حدی بود كه ثبت ژئوپارك قشم در زمره ژئوپارك های جهان، بدون حضور در فهرست انتظار انجام گرفت.
محسن پور گفت: رشد قابل ملاحظه ای در برنامه های ژئوپارك این جزیره برای جهانی شدن داشته ایم و همكاری دستگاه های مختلف و عزم سازمان منطقه آزاد قشم برای پیوستن دوباره این ژئوپارك به فهرست جهانی است.
سرپرست مدیریت ژئوپارك قشم ایجاد زیرساخت های مختلف از جمله تابلوگذاری، اطلاع رسانی جاده ای، استقلال تشكیلاتی ژئوپارك و به رسمیت شناخته شدن ژئوپارك قشم از سوی سازمان محیط زیست برای فعالیت در مناطق حفاظت شده و جنگل های حرا را از مولفه هایی ارزیابی كرد كه این نهاد را در پیوستن دوباره به شبكه جهانی ژئوپارك ها كمك می كند.
ژئوپارك منطقه ای است با وسعت كافی كه مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود.
این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا كند.
ژئوپارك ممكن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد كه ژئوپارك قشم دارای تمامی ویژگی های یاد شده است.
در صورت ورود ژئوپارك قشم به شبكه جهانی ژئوپارك ها، این ژئوپارك نخستین ژئوپارك در خاورمیانه و شمال آفریقاست كه ثبت جهانی می شود.
2077/7275/2090