۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۹:۱۵
کد خبر: 81884233
۰ نفر
مروری بر بده بستان های مصر و عربستان

تهران - ایرنا - پایگاه خبری 24 امارات امروز (شنبه) در گزارشی به بده بستان های دلاری و حمایت های علنی و پشت پرده دولت عربستان از حكومت السیسی در مصر پرداخت؛ كمك های همه جانبه كشورهای عربی مثل امارات و عربستان به مصر در مقابل چشمداشت هایی را نیز برای آنها به همراه داشته است.

براساس این گزارش، عبدالله بن محفوظ رییس شورای كار عربستان – مصر از سرمایه گذاری های جدید سعودی ها در مصر به مبلغ 30 میلیارد ریال سعودی ( هشت میلیارد دلار) در سه سال آینده و در بخش های زیربنایی این كشور خبر داد.
وی گفت كه تاجران سعودی به زودی برای سرمایه گذاری های جدید در مصر به این كشور سرازیر خواهند شد.
به گفته وی، طبق دستور ملك سلمان پادشاه عربستان مبنی بر سرمایه گذاری های جدید سعودی ها در مصر، این سرمایه گذاری ها در زمینه های بازار سهام، تامین احتیاجات نفتی این كشور در پنج سال آینده و نیز حمایت از حمل و نقل كشتی های سعودی در كانال سوئز و بخصوص سرمایه گذاری های صنعتی و تجاری خواهد بود.
رییس شورای كار عربستان – مصر گفت: تحرك های جدید و سریعی در شورای هماهنگی عربستان – مصر ایجاد شده و اولین نشست آن در ریاض و چند روز بعد نیز دومین نشست در قاهره انجام شد كه حكایت از عزم جدی عربستانی ها به مصر دارد و در حد شعار نبوده بلكه با جدیت در حال پیگیری است.
براساس این گزارش، دستورات شاه عربستان برای كمك و حمایت از مصر پس از دیدار شریف اسماعیل نخست وزیر مصر و محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان در قاهره صادر شده است.
به گفته وی، حجم سرمایه گذاری های بخش خصوصی سعودی ها در مصر در حال حاضر به حدود 27 میلیارد دلار بالغ می شود كه 12 میلیارد دلار آن از طریق شورای سرمایه گذاری مصر، هشت میلیارد دلار شامل سرمایه گذاری سعودی ها از طریق تملك زمین و واحدهای ساختمانی یا زمین های كشاورزی است و هفت میلیارد دلار نیز توسط شركت های بحرینی و كویتی وابسته به سرمایه گذاران سعودی در این كشور انجام شده است.
مصر و عربستان در تیرماه گذشته با صدور بیانیه ای كه به اعلامیه قاهره موسوم شد توافق كردند در زمینه های دفاعی، بهبود روابط بازرگانی و سرمایه گذاری با یكدیگر همكاری كنند.
عربستان، امارات و كویت بسته های حمایتی و مالی را به میزان 23 میلیارد دلار در قالب كمك های نقدی، نفتی و بصورت ودیعه گذاری در بانك مركزی مصر به این كشور ارایه كرده اند.
با این حال مقامات امارات و عربستان از اعزام نكردن نیرو توسط مصر برای تجاوز به یمن و همكاری نكردن با ائتلاف متجاوزان به سركردگی سعودی بسیار ناراحت هستند.
این كشورها میلیاردها دلار برای كودتای نظامی علیه محمد مرسی و روی كار آمدن ژنرال السیسی در مصر هزینه كردند و انتظار داشتند كه وی به درخواست آنها برای اعزام نیرو به یمن پاسخ مثبت دهد كه این كار عملی نشد.
از سوی دیگر محمد بن زاید خطاب به درخواست های مالی السیسی گفته بود: این مرد باید بداند كه من ماشین پول سازی و دستگاه خودپرداز پول نیستم، من در صورتی (به مصر) كمك مالی می كنم كه شرایط من تحقق یابد، اگر پولی دادم در مقابل من هم باید امر كنم و دستور بدهم.
دولت مصر تكیه بسیاری به كمك های مالی امارات و عربستان دارد، بطوری كه محمد بن راشد آل مكتوم حدود 14 میلیارد دلار به مصر (دولت السیسی) كمك كرد و قول داد كه حدود چهار میلیارد دلار دیگر نیز به این كشور كمك كند.
كارشناسان سیاسی معتقدند، عربستان و امارات از اینكه السیسی در خدمت منافع این كشورها در منطقه گام برنمی دارد ناراحتند چرا كه هدف سیاسی این كشورها این بود كه در قبال ارایه این كمك های مالی، حاكم واقعی و حقیقی مصر باشند و یا حداقل در انتخاب مسوولان بلندپایه مصری نقشی تعیین كننده داشته باشند.
اما این كارشناسان می گویند كه دولت السیسی بدون كمك های مالی و دلاری ثروتمندان عرب منطقه از جمله امارات و عربستان، توانایی ایستادن روی پای خود را ندارد.
دولتمردان و اندیشمندان سیاسی و حتی مذهبی در اجتماع مصر از یكسو با دیدگاه های امارات و عربستان اختلافات فاحشی دارند كه به دلیل نیاز به حمایت های دلاری این كشورها كمتر آن را علنی می كنند ولی در زمینه عمل در بیشتر مواضع بین المللی، كمتر خود را همسو با این كشورها نشان می دهند.
دامنه اختلاف های سیاسی و فكری مصر با عربستان و امارات را در مسایلی همچون مصالحه با اخوان المسلمین، سرنوشت بشار اسد در سوریه، بحران های یمن و لیبی و نیز پرهیز اندیشمندان و رهبران مذهبی مصر از تفكر وهابیون می توان مشاهده كرد.
هرچند این دو كشور به عنوان دو قدرت بزرگ عرب مجبورند به خاطر رعایت مصالح و منافع خود در منطقه كنار هم بایستند اما دامنه اختلافات گسترده تر از آن است كه بتوانند به ایستادن كنار هم ادامه دهند.
خاورم**1653**1275