بحران مهاجران و پناهجويان در اروپا در سال آينده نيز ادامه خواهد داشت

بلگراد - ايرنا - سفير سوئيس در صربستان در همايش تحت عنوان «جريان مهاجران در سال 2015 و چالش ها در سال آينده» گفت كه بحران مهاجران و آوارگان جنگي در اروپا در سال آينده نيز ادامه خواهد داشت.

به گزارش ايرنا، «ژان دانيل روخ» روز جمعه در اين همايش افزود كه مهاجران به اين دليل به اروپا سرازير شده اند زيرا بر اين باورند كه مي توانند اميد و خواسته هاي خود را برآورد و آينده خود را در اينجا مي بينند.
روخ گفت: بايستي كرامت و بردباري خود را حفظ كرده و با مهاجران و آوارگان جنگي كه با عبور از صربستان و اروپا در جستجوي مكاني براي خود هستند با مهرباني و متانت رفتار كرد.
وي با اشاره به اينكه بحران كنوني آوارگان جنگي از جنگ جهاني دوم بزرگترين بحراني است كه اكنون اروپا با آن مواجه است گفت: هيچ كشور بزرگ و قدرتمندي وجود ندارد كه بتواند به تنهايي اين بحران را حل و فصل كند.
ولاديمير چوچيچ كميسارياي پناهنگان و مهاجران سازمان ملل در بلگراد نير در اين همايش با اشاره به اينكه بحران مهاجران در سال آينده ادامه خواهد داشت گفت كه بيشترين ورود آوارگان به صربستان در ماه اكتبر سال جاري ميلادي بوده است.
دراگانا ساويچ از وزارت كار و امور اجتماعي و همكاري هاي بين المللي و ائتلاف اروپايي صربستان گفت كه بلگراد براي بحران آوارگان جنگي و مهاجران در سال آينده همراه با شركاي خارجي خود آماده است.
وي افزود: به طور فعال با تمامي كشورها كه در مسير عبور مهاجران قرار دارند و همچنين اتحاديه اروپا همكاري مي كنيم و مسئولانه و بشردوستانه مانند گذشته به فعاليت خود در رابطه با آوارگان و مهاجران ادامه داده و تلاش مي كنيم كه كمك هاي مورد نياز را به آنان ارائه بدهيم.
ساويچ با اشاره به اينكه صربستان اكنون ظرفيت حدود 6 هزار مهاجر را دارد، گفت كه در حال حاضر براي بالا بردن امكانات پذيرش مهاجران مذاكره مي شود.
صربستان از كشورهايي در بالكان است كه رفتار مناسب با مهاجران و پناهجويان دارد و در 6 ماه گذشته حداقل 600 هزار مهاجر از طريق صربستان به كشورهاي شمال اتحاديه اروپا عبور كرده اند.
بنا به آمارهاي اعلام شده از طرف كميسارياي بين المللي جنگزدگان و پناهجويان حدود 230 ميليون مهاجر در جهان وجود دارند.
همچنين گفته شده است كه از ابتداي سال جاري ميلادي تقريبا 991 هزار آواره جنگي از طريق زميني و دريايي وارد كشورهاي اروپايي شدند.
كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل نيز با انتشار بيانيه اي اعلام كرد كه در طي سال 2015 ميلادي تقريبا 60 ميليون نفر به دلايل جنگ و يا درگيري هاي مسلحانه مجبور به ترك خانه هاي خود شدند.
پس از حملات تروريستي در پاريس كشورهاي اتحاديه اروپا و همچنين كشورهاي بالكان كه آوارگان و پناهجويان از اين كشورها براي رسيدن به كشورهاي شمال اتحاديه اروپا مي گذرند، اقدامات امنيتي در مرزهاي خود را افزايش دادند و در اين راستا صربستان، مقدونيه، اسلووني و كرواسي تصميم گرفتند كه فقط به پناهجوياني اجازه عبور از كشورشان را بدهند كه از مناطق جنگي هستند.
دولت ژاپن اخيرا با اخذ تصميمي كمك بلاعوض به ارزش حدود 2.7 ميليون دلار آمريكايي را براي حفاظت از آوارگان جنگي در فصل سرما در صربستان و مقدونيه در اختيار حكومت هاي بلگراد و اسكوپيه قرار داد.
كشورهاي اسلووني، مقدونيه، صربستان و كرواسي از حدود يك ماه پيش تصميم گرفتند، مهاجران و پناهجوياني را كه از مناطق جنگي نيستند، به كشورشان راه ندهند و اولويت را به پناهجويان و آوارگان از كشورهاي سوريه، عراق و افغانستان بدهند.
اتحاديه اروپا به پناهجويان و مهاجراني كه از كشورهاي سوريه، افغانستان و عراق نيستند و تنها به خاطر مسايل مالي و بيكاري كشورشان را ترك كرده اند به آنها مهاجران اقتصادي نام نهاده اند و از درخواست اين افراد به عنوان پناهجويي ممانعت مي كنند و اولويت را به افرادي داده اند كه به خاطر جنگ و ناآرامي كشورشان را ترك كرده اند.
از بسته شدن مرزهاي مجارستان با كرواسي آوارگان جنگي براي ادامه مسير خود به كشورهاي بزرگ اتحاديه اروپا از جمله آلمان، هلند و سوئد براي بار ديگر راه خود را تغيير داده اند و اكنون از كرواسي به صورت گسترده به طرف اسلووني راهي هستند و سپس از طريق اين كشور به طرف اتريش و آلمان مي روند.
مجارستان كه عضو اتحاديه اروپاست، به دليل مشكلات زياد و ناتواني در پذيرفتن و كنترل مهاجران و انتقال آنها به ديگر كشورهاي اتحاديه اروپا، با كشيدن سيم خاردار در مرزهاي خود با صربستان و كرواسي از ورود آوارگان و پناهجويان جنگي جلوگيري كرده است.
شبد**436** 1095