امامان جمعه لبنان: برای شكست تروریسم كافی است كمك سعودی ها به آن متوقف شود

بیروت – ایرنا – امامان جمعه لبنان تاكید كردند: بر احدی پوشیده نیست ، اگر سعودی ها روابط خود را با تروریست های تكفیری قطع و ارانه كمك های مالی و تسلیحاتی به آنها را متوقف كنند، همین برای شكست دادن تروریسم از جمله داعش كافی است.

به گزارش ایرنا، امامان جمعه لبنان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اتخاذ مواضعی قاطع در مقابل ادعای سعودی ها برای تشكیل به اصطلاح ائتلاف ضد تروریسم با شركت 35 كشور، تاكید كردند: مقاومت با وجود امكانات بسیاركم شكست هایی را به تروریسم تكفیری وارد كرده است كه كشورهای بزرگ از تحقق آن ناتوان بوده اند.
امامان جمعه لبنان خاطرنشان كرد: حامیان تروریسم كه امروز مدعی مبارزه با این پدیده شوم هستند، در سال های طولانی اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها نه تنها برای آزادسازی فلسطین و جنگ با ارتش صهیونیستی ائتلاف تشكیل نداده اند بلكه مقاومت ضد صهیونیستی را در زمره تروریسم قرار داده اند.
امامان جمعه لبنان این سئوال را مطرح كردند كه آیا این حامیان تروریسم و مدعی مبارزه با آن شایستگی و صلاحیت تشكیل ائتلاف ضد تروریسم و سوء استفاده از نام اسلام را دارند.

** مقاومت شكست هایی را به تروریسم تحمیل كرده كه كشورهای بزرگ در تحقق آن ناتوان بوده اند
شیخ عبدالامیر قبلان نائب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به ادامه تهدید لبنان از سوی تروریسم صهیونیستی و تكفیری ونگرانی از وضعیت بحرانی اقتصادی و قرار گرفتن یك سوم ملت لبنان زیر خط فقر ، افزایش بی كارها و جرایم گفت كه متاسفانه سیاستمداران لبنانی به درگیری های سیاسی ، گروهی و طایفه ای سرگرم هستند.
شیخ عبدالامیر قبلان اظهار داشت: اما صحنه دیگر لبنان دفاع از حاكمیت ، ثبات و امنیت كشور توسط نیروهای ارتش ، امنیتی و مقاومت با تقدیم قربانیان است تا دیگر لبنان شاهد انفجارهای تروریستی انتحاری مانند آنچه در برج البراجنه رخ داد، نباشد.
وی تاكید كرد: لبنانی ها باید ارزش خون های به زمین ریخته شده شهدا را بدانند و برای حل مشكلات لبنان به ویژه انتخاب رئیس جمهور اقدام كنند.
نائب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان با بیان این كه « نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت لبنان در مقابل تروریست ها ایستاده اند تا به داخل خاك كشورنفوذ نكنند»، خاطرنشان كرد كه تنها گزینه برای حفاظت از لبنان حمایت از معادله ارتش ، ملت و مقاومت است.
شیخ عبدالامیر قبلان تصریح كرد: لبنان مقاوم در پیشاپیش مبارزه ضد تروریسم قرار دارد و با وجود امكانات كم توانسته است به باندهای تروریستی شكست های سنگین وارد كند درحالی كه كشورهای بزرگ از تحقق آنها ناتوان بوده اند.
وی تاكید كرد: كشورهایی كه مدعی مبارزه با تروریسم هستند باید به لبنان و مقاومت آن برای ادامه مبارزه با تروریسم كمك كنند تا تروریست ها نتوانند اهداف خود از جمله نابود كردن ثبات و امنیت كشورها و ملت های منطقه را محقق سازند.
نائب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان،متهم ساختن مقاومت لبنان به تروریسم رانشانه عصبانیت دشمنان مقاومت از موفقیت ها و قربانی دادن های آن در رویارویی با تروریسم صهیونیستی و تكفیری و این اتهام را اهانتی به همه مردم لبنان دانست.
شیخ عبدالامیر قبلان تصریح كرد: لبنانی ها با تمسك به معادله ملت ، ارتش و مقاومت با قدرت با دشمنان تروریسم تكفییری و صهیونیستی مبارزه می كنند و در مقابل آنها می ایستند.
رژیم سعودی كه مقاومت لبنان را در فهرست خود ساخته از تروریسم قرار داده و تعدادی از اعضای حزب الله لبنان را تحریم كرده ، اقدامات علنی و پنهان خود را برای عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی و حمایت همه جانبه مالی و تسلیحاتی از تروریسم تكفیری ادامه داده است.

** سعودی ها ابتدا ائتلاف ضد اسرائیل تشكیل دهند
علامه شیخ عفیف النابلسی هم در خطبه های نماز جمعه كه در مجمع سیده زهرا (س) در شهر صیدا در جنوب لبنان ایراد كرد، اظهارداشت: كشوری كه از تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی حمایت می كند و اثبات آن نیازی به دلیل ندارد، آیا شایستگی تشكیل ائتلافی اسلامی و یا عربی دارد؟
وی تاكید كرد كه سعودی ها باید از اعمال سیاست های برتری و مداخله جویانه علیه برخی كشورها دست بردارند و ابتدا برای رویارویی با تروریسم صهیونیستی ائتلاف تشكیل دهند.
علامه شیخ النابلسی خاطرنشان كرد: ما در لبنان با تروریسم صهیونیستی و تكفیری مبارزه می كنیم بدون این كه نیازی به نمایش های رسانه ای و سیاسی داشته باشیم.
وی تصریح كرد: كسی كه خواستار مبارزه با تروریسم است، باید حمایت از گروه های تروریستی را متوقف، نبرد با دشمن صهیونیستی را شروع و از دمیدن در آتش اختلافات و درگیری های بین مسلمانان دوری كند.

** برای شكست تروریسم ، كافی است كمك های سعودی ها به آن متوقف شود
شیخ محمد یزبك رئیس هیات شرعی حزب الله هم با دعوت لبنانی ها به گفت وگو برای تضمین همزیستی و تشكیل كشوری قوی ، تاكید كرد كه ما فقط با تمسك به معادله ملت ، ارتش و مقاومت می توانیم از استقلال و حاكمیت لبنان در مقابل تروریسم صهیونیستی و تكفیری دفاع كنیم.
شیخ یزبك در خطبه های نماز جمعه این هفته در مقام سیده خوله دختر امام حسین (ع) در شهر بعلبك در شرق لبنان، خاطرنشان كرد:لبنانی ها باید با قوت ازاین معادله حمایت كنند و دست برداشتن از آن به معنای رفتن به سوی خودكشی است.
وی در ادامه اظهارداشت: مطلع شدیم كه سعودی ها می خواهند ائتلافی اسلامی نظامی برای مبارزه با تروریسم تشكیل دهند، اما سئوال این است كه جایگاه آمریكا و اسرائیل در این ائتلاف كجاست؟ آیا نیازی به تشكیل این ائتلاف وجود دارد؟
رئیس هیات شرعی حزب الله تصریح كرد: بر احدی پوشیده نیست كه اگر سعودی ها روابط خود را با تروریسم تكفیری قطع و از ارانه كمك های مالی و تسلیحاتی به آن خودداری كنند، همین برای شكست دادن تروریسم تكفیری از جمله داعش كافی است.
وی سئوال كرد: آیا سعودی ها كه دستشان به خون ملت های عرب و مسلمان در یمن ، عراق ، سوریه و كشورهای آفریقائی آغشته است، صلاحیت رهبری ائتلاف ضد تروریسم را دارند؟ آیا غیر از این است كه تروریست ها در مدارس وهابیت آموزش می بینند و برای نابودی جهان تحریك می شوند؟
شیخ یزبك با طرح این سئوال كه « تفسیر سعودی ها از تروریسم چیست؟»، تاكید كرد: ما به طور مبدئی و اصولی این ائتلاف ها را كه سعودی ها درصدد تشكیل آن هستند، رد می كنیم و جنگ ما علیه تروریسم صهیونیستی و تكفیری هرگز متوقف نخواهد شد.

** ائتلاف ها باید ما را به فلسطین برسانند
شیخ احمد قبلان نیز در خطبه های نماز جمعه در مسجد امام حسین (ع) در منطقه برج البراجنه ضاحیه جنوبی بیروت اظهارداشت: برخی از تشكیل به اصطلاح ائتلاف اسلامی مقابله و مبارزه با تروریسم سخن گفته اند و ما هم می گوییم ، ما خواستار مبارزه با تروریسم و نابودی آن با هر وسیله ممكن هستیم اما سئوال این است، چه كسی این تروریسم را ایجاد كرده؟ چه كسی از آن حمایت مالی و تسلیحاتی می كند؟
وی خاطرنشان كرد: آیا كسانی كه اندیشه تكفیری را ترویج كرده و این فرهنگ مشكوك و ویرانگر را در میان مسلمانان منتشر كرده اند، حق دارند فهرست تروریست ها را مشخص كنند در حالی كه خود باید تحت تعقیب قرار گیرند.
شیخ احمد قبلان تصریح كرد: قبل از هر اقدامی باید مدارس تربیت تكفیری ها تعطیل ، مبلغان تروریسم تكفیری بازداشت و منابع مالی و تسلیحاتی تروریست ها خشكانده شود.
وی تاكید كرد: باید ائتلاف های حقیقی و عملی را تشكیل دهیم تا ما را به فلسطین برساند و فلسطین و مسجد الاقصی را آزاد كنیم.
خاورم ** 1324