ادینبرو به دنبال گسترش روابط با تهران/هیأت پارلمانی اسكاتلند عازم ایران شد

لندن - ایرنا- 'الكس سالموند' سخنگوی روابط خارجی حزب ملی اسكاتلند وعضو مجلس عوام انگلیس، روزجمعه درراس یك هیات پارلمانی بمنظور توسعه مناسبات 'ادینبرو' پایتخت كشور اسكاتلند با تهران، عازم ایران شد.

به گزارش ایرنا، هیات پارلمانی اسكاتلندی با سرپرستی الكس سالموند سر وزیر سابق دولت محلی اسكاتلند قرار است در جریان سفر چهار روزه اش به تهران در مورد گسترش مناسبات و همكاری فی مابین با طرف های ایرانی رایزنی كند.
دیدار با دكتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی٬ علاء الدین بروجردی رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از برنامه های سفر هیات پارلمانی اسكاتلند به تهران است.
الكس سالموند پیشتر در گفت وگو با شبكه رادیویی 4 'بی بی سی' ضمن استقبال از گسترش روابط تهران و ادینبرو، چشم انداز گشوده شده به روی ایران( در زمینه های اقتصادی)، پس از توافق هسته ای وین ، را نه تنها یك فرصت خوب، بلكه آن را یك فرصت بزرگ خوانده بود.
وی گفته بود: «اسكاتلند می تواند خیلی چیزها ارائه كند. مزایا می تواند در هر دو سو وجود داشته باشد».
'تسمینا احمد شیخ’ نماینده حزب ملی اسكاتلند نیز پیش از این سفر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اعلام كرد كه این حزب به عنوان سومین حزب سیاسی در انگلیس آماده است تا نقش خود را در تقویت مناسبات لندن و تهران ایفا كند.
این نماینده مجلس عوام با اشاره به توافق هسته ای وین و اینكه قرار است در اوایل سال آتی میلادی تحریم ها برداشته شود، گفت: این مهم است كه به عنوان بخشی از روابط آینده ایران با دنیا كه نه تنها در حوزه تجارت، پول و یا اقتصاد بوده، بلكه تقویت مناسبات سیاسی نیز مطرح است، انگلیس و اسكاتلند نقش به سزایی را ایفا كنند.
این سیاستمدار انگلیسی گفت كه حزب ملی اسكاتلند بر این باور است كه دولت انگلیس باید از تمام ظرفیت های فرهنگی، آموزشی و تجاری با ایران برای تقویت مناسبات دو جانبه استفاده كند و این حزب آماده است تا نقش خود را در تقویت مناسبات با ایران ایفا كند.
در پی بسته شدن پرونده ادعایی 'پی ام دی ' ایران توسط شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی و افزایش احتمال برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران در دی ماه سال جاری، گفته می شود قرار است هیاتی به سرپرستی جورج آزبورن، وزیر خزانه داری انگلیس در اوایل سال جدیدمیلادی عازم تهران شود.
اسكاتلند به همراه با انگلیس، ولز و ایرلند شمالی كشور بریتانیا را تشكیل می‌دهد.
به همین دلیل با وجود آنكه اسكاتلند در امور سیاسی بین‌المللی مانند عضویت در اتحادیه اروپا و عضویت در سازمان ملل متحد به عنوان بخشی از بریتانیا به حساب می آید؛ ولی دارای نظام حقوقی و نظام آموزشی مستقل از انگلستان، ولز و ایرلند شمالی است.
اسكاتلند به لحاظ وسعت( بیش از 78 هزار كیلومتر مربع ) و جمعیت ( بیش از 5 میلیون نفر) كوچكتر از انگلیس است ولی به لحاظ وسعت و جمعیت از مجموع ولز و ایرلند شمالی بیشتر است.
پارلمان محلی اسكاتلند، در طول تاریخ نقش مهمی را در سیاست های پادشاهی اسكاتلند و حتی بریتانیا و تصمیمات حكمرانان این جزیره ایفا كرده است.
در حال حاضر حزب ملی اسكاتلندكه دارای دیدگاه های استقلال طلبانه است، اكثریت كرسی های پارلمان محلی اسكاتلند را در اختیار دارد .
حزب ملی اسكاتلند به رهبری خانم نیكلا استروجن هم‌اكنون بزرگترین حزب اسكاتلند و با داشتن 56 كرسی در مجلس عوام سومین حزب بزرگ انگلستان بشمار می آید.
قبل از خانم استروجن، آقای الكس سالموند رهبری حزب ملی اسكاتلند و سر وزیری حكومت محلی این منطقه را در دست داشت كه پس از شكست حزبش در همه پرسی استقلال كه سال گذشته برگزار شد، از رهبری این حزب كناره گرفت.
همه پرسی تاریخی در مورد استقلال اسكاتلند روز پنجشنبه 18 سپتامبر 2014میلادی (27 شهریور 1393) برگزار شد كه 55 درصد از اسكات ها به آن رای مخالف دادند.
اقتصاد اسكاتلند عمدتا بر پایه منابع نفت و گاز دریای شمال، صنایع سنگین و نیز بخش های خدماتی خصوصا بانكی قرار دارد.
بانك سلطنتی انگلیس ( آر بی اس ) یكی از 5 بانك بزرگ جهان در شهر ادینبرو قرار دارد.
شهر گلاسگو بزرگ‌ترین شهر اسكاتلند و یكی از 3 شهر بزرگ كشور انگلستان است. گلاسگو و حومهٔ آن حدود 41درصد كل جمعیت اسكاتلند را در خود جای داده‌است.
سومین شهر بزرگ اسكاتلند و مركز فعالیت صنعت نفت بریتانیا شهر آبردین در شمال شرق اسكاتلند است.
منابع نفتی عنوان می كنند كه اسكاتلند و ایران به دلیل تجربیات و ظرفیت های بالای شان در زمینه نفت وگاز می توانند دراین زمینه همكاری های خود را در چارچوب توسعه مناسبات گسترش بخشند.
اروپام**4**ن**1552