اعضای ناتو با اجرای تدابیری برای تقویت دفاعی تركیه موافقت كردند

تهران - ایرنا - اعضای سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ' ناتو ' روز جمعه با اعزام هواپیما و كشتی به تركیه برای تقویت بنیه دفاعی و هماهنگی و نظارت بر دفاع هوایی این كشور در مرز تركیه موافقت كردند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز از بروكسل ، هدف این اقدام جلوگیری از مناقشه بیشتر تركیه با روسیه اعلام شده است.
ینس استولتنبرگ دبیر كل ناتو با تاكید بر اینكه این یك اقدام دفاعی است ، گفت: با توجه به اوضاع ناآرام منطقه در خصوص یك بسته تدابیر اطمینان بخش به تركیه توافق كردیم و اعضای ناتو اكنون باید تصمیم بگیرند كه چه ادوات نظامی به تركیه ارسال كنیم.
وی در این خصوص از اشاره مستقیم به روسیه و حملات هوایی این كشور در سوریه خودداری كرد.
بر اساس این گزارش ، با توجه به اینكه تركیه از نیروی هوایی بزرگی برخوردار است كارشناسان نظامی و دیپلمات های ناتو بر این باورند كه مداخله ناتو برای به حداقل رساندن خطر تكرار رویارویی نظامی تركیه با روسیه در مرز سوریه همانند رویداد روز 24 نوامبر (سوم آذر) و سرنگونی هواپیمای روسی توسط تركیه است.
این بسته تدابیر كمكی ناتو به تركیه شامل استفاده از هواپیماهای شناسایی آواكس ناتو و افزایش نظارت هوایی و همچنین كمك كشتی های ناتو در شرق مدیترانه است.
دبیر كل ناتو در پاسخ به این سوال كه آیا هدف این برنامه مدیریت حریم هوایی تركیه با دقتی بیشتر از ارتش این كشور است ، گفت: این اقدام به ما آگاهی بیشتری از اوضاع و شفافیت و پیش بینی پذیری بیشتری از اوضاع می دهد و به ایجاد ثبات در منطقه و كاهش تنش ها كمك می كند.
شبد**1078**1095