ایران و روسیه بر توسعه همكاری های پارلمانی تاكید كردند

مسكو - ایرنا - « غلامعلی حداد عادل» رئیس فراكسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر به روسیه با «الیاس اوماخانوف» معاون شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) دیدار و دو طرف بر اهمیت و لزوم توسعه همكاری های پارلمانی میان دو كشور تاكید كردند.

به گزارش ایرنا به نقل از بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسكو ، حداد عادل روز جمعه در این دیدار با اشاره به روابط بسیار خوب ایران و روسیه در توضیح علت اصلی توسعه همكاری های دو كشور در شرایط كنونی اظهار داشت: دلیل اصلی همراهی و نزدیكی ایران و روسیه از دو واقعیت نشات می گیرد. اول اینكه دو كشور تصمیم گرفته اند مستقل عمل كنند و استقلال خود را به هیچ قیمتی از دست ندهند. دوم اینكه اراده رهبران دو كشور به طور جدی بر ادامه همكاری استوار شده است.
وی افزود: در طول سالهای پس از انقلاب همواره بهای این استقلال طلبی را پرداخت كرده ایم و غرب مدام و با تمام توان در پی تضعیف ما بوده است. دشمنی آنها كاملا روشن است. اكنون نوك پیكان آنها بر فشار بر جمهوری اسلامی ایران و روسیه هدف قرار گرفته است. ما از ابتدا مورد هجمه و بدترین تحریم ها قرار داشته ایم. اكنون از این حربه علیه روسیه نیز استفاده می كنند.
مشاور مقام معظم رهبری خاطرنشان كرد: روسیه پس از فروپاشی مدتی سردرگم بود اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و همراهان وی توانستند راه نجات و اقتدار روسیه را بیابند و هویت را به ملت خود برگردانند.
حداد عادل گفت: برای من جالب است كه در ملاقاتها با طرفهای روسی در می یابیم كه دو كشور به ادبیات مشتركی متوسل می شوند . این روزها در بسیاری از محافل علمی روسیه صحبت از اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: همكاری ایران و روسیه در سوریه معادلات جهانی را به هم ریخته است. جالب است كه روند همكاری دو كشور خشم غرب را برانگیخته است. غرب به نام مبارزه با تروریسم به رشد این غده كمك كرده است.
حداد عادل در زمینه فرصت فراهم شده در جهت توسعه روابط اقتصادی دو كشور اظهار داشت كه دو كشور باید بستر های لازم و زیر ساخت های مورد نیاز برای استحكام روابط تجاری و اقتصادی را فراهم می نماید كه منافع برد برد برای ایران و روسیه فراهم شود.
«الیاس اوماخانوف» معاون شورای فدراسیون هم در این دیدار به نوبه خود با اشاره به عزم استوار سران ایران و روسیه برای توسعه ساختار همكاری ها و مناسبات دوجانبه اظهار داشت: ما از رهبران خود نظیر آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی و آقایان حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه الگویی جدی برای توسعه روابط می گیریم.
مقام پارلمانی روس خاطرنشان كرد: ارتباط شورای فدراسیون با طرف های ایرانی در چارچوب های گوناگون انجام می شود. روابط بسیار نزدیكی با «مهدی سنایی» سفیر ایران در مسكو داریم. اخیرا وی در شورای علمی ما سخنرانی كردند.
اوماخانوف در بخشی از سخنان خود ضمن اعلام آمادگی شورای فدراسیون برای مساعدت در زمینه مسایل اقتصادی و افزایش تراز تجاری اظهار داشت: نام دیگر شورای فدراسیون، تالار استانها می باشد. همه استانها در شورا نماینده دارند. آماده ایم برای بهره برداری از ظرفیت های استانی در توسعه روابط اقتصادی دو كشور كمك كنیم.
دو طرف در این دیدار پیرامون مسایل مهم بین المللی و منطقه ای ، همكاری ایران و روسیه در مقابله با تروریسم و روند همكاری دوجانبه در زمینه امور پارلمانی و اقتصادی رایزنی كردند.
شبد**391 ** 1095