ظريف و بان كي مون تحولات سوريه و يمن را بررسي كردند

تهران - ايرنا - محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران روز جمعه در پي ديدار با بان كي مون دبير كل سازمان ملل تاكيد كرد كه هنوز فهرست قابل قبولي از نام گروههاي مخالف و گروههاي تروريستي در سوريه مشخص نشده است.

به گزارش ايرنا به نقل از پرس تي وي، ظريف پس از ديدار با بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد در نيويورك به خبرنگاران گفت كه علاوه بر تحولات در سوريه و يمن ، راه هاي اجراي توافق هسته اي را نيز با دبير كل سازمان ملل مورد بحث قرار داد.
ظريف تاكيد كرد: در ديدار با دبيركل سازمان ملل بر اهميت حضور صحيح گروه هاي مخالف بر اساس قواعد بين المللي كه براي مردم سوريه قابل قبول باشد و به ايجاد صلح در سوريه كمك كند ، تاكيد شد.
وي تاكيد كرد كه اين گروه هاي مخالف بايد هيچ ارتباطي با گروه هاي تروريستي از جمله القاعده ، داعش ، جبهه النصره و گروه احرار الشام نداشته باشند.
ظريف خاطرنشان كرد: ما هنوز فهرست قابل قبولي از نام هاي گروههاي مخالف و تروريستي در سوريه مشاهده نكرده ايم.
ظريف روز چهارشنبه به منظور شركت در دور سوم مذاكرات بين المللي در خصوص سوريه وارد نيويورك شد.
شركت كنندگان در اين كنفرانس در تلاش هستند تا فهرست گروههاي مخالف مشروع و متمايز از تروريست ها را مشخص كنند.
اين نشست قرار است تا ساعاتي ديگر در نيويورك آغاز شود.
وزيران امور خارجه 17 كشور از جمله ايران ، روسيه ، عربستان و آمريكا براي حل اختلافات موجود و حل بحران سوريه تلاش مي كنند.
از آغاز مناقشه سوريه و فعال شدن گروههاي تروريستي با حمايت خارجي در سوريه كه از مارس 2011 آغاز شده تا كنون بيش از هزاران نفر از مردم اين كشور جان خود را از دست داده اند.
دورهاي اول دو دوم اين مذاكرات روزهاي 30 اكتبر (8 آبان) و 14 نوامبر (23 آبان) در شهر وين پايتخت اتريش برگزار شد.
شبد**1078**1095