استاد دانشگاه عراق : غرب تلاش می كند اخلاق اسلامی را خدشه دار كند

سبزوار- ایرنا - استاد تاریخ دانشگاه كوفه عراق یكی از مهمترین ابعاد حكومت سربداران را اخلاق مداری سران و حاكمان این نهضت تاریخی دانست و گفت: اخلاق از مهمترین ویژگی های مسلمانان است و امروز شاهد هستیم كه غرب سعی دارد اخلاق اسلامی را خدشه دار كند.

به گزارش ایرنا ، دكتر عمار نصار جمعه شب در حاشیه برگزاری كنگره بزرگداشت قیام سربداران در جمع خبرنگاران با بیان اینكه امروز نیازمند ترویج اخلاق اسلامی در بین سایر ملت های مسلمان و غیر مسلمان هستیم ، گفت : حتی كسانی كه در تاریخ سعی دارند تا حركت سربداران را ضعیف جلوه دهند به ابعاد مهم اخلاقی این قیام و نهضت توجه ویژه ای داشتند.
استاد تاریخ دانشگاه كوفه عراق گفت : امروز باید صفت های مهمی مانند اخلاق مداری در جهان اسلام مورد توجه جدی باشد.
وی با اشاره به اینكه تفكر حاكم بر قیام سربداران در اتحاد جهان اسلام موثر است ،گفت: اسلام آیین مهربانی و صلح است و مذهب شیعه به این دو عنصر زیبا آراسته شده است.
استاد تاریخ دانشگاه كوفه عراق با بیان اینكه امروز مهربانی و صلح در نوع حكومت جمهوری اسلامی ایران مشاهده می شود ، یادآورشد: در جمهوری اسلامی ایران همه مذاهب اسلامی و غیر اسلامی دارای آزادی بیان و اندیشه هستند و این مهمترین خصیصه یك نظام اسلامی است.
وی بابیان اینكه سربداران نخستین بذر های تشكیل حكومت ولایت فقیه را در جهان اسلام كاشتند گفت : حكومت سربداران به عنوان نخستین حكومت شیعی دو قرن زودتر از حكومت صفویان در ایران تاسیس شد و آنها در نخستین گام های خود از فقیه دوران خود یعنی شهید اول خواستند تا رساله ای فقهی را برای آنان تهیه كند.
این استاد دانشگاه افزود: عملكرد حكومت سربداران نشان می دهد كه آنها قصد داشتند تا حكومت را با نظرات فقیهی عادل اداره كنند .
كنگره بین المللی سربداران از صبح روز پنجشنبه به مدت روز در دانشگاه حكیم سبزواری بر گزار شده بود.
جمعی از میهمانان این كنگره از كشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی بودند .
نهضت سربداران حركت مردمی و آزادیبخش شیعیان خراسان در قرن هشتم هجری و در پی 120 سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، از 'باشتین' در منطقه تاریخی سبزوار علیه ستم بیگانگان مغول آغاز شد.
سربداران در این چارچوب موفق به تصرف سبزوار در سال 738 هجری و تشكیل حكومت مستقل و مردمی شیعه به مدت حدود 50 سال به پایتختی سبزوار و تثبیت اعتقادات و باورهای شیعیان دوازده امامی برای دورانهای بعد در این بخش از ایران شدند كه دامنه حكومت آنان تا مازندران و گرگان توسعه یافت.
قیام سربداران از آن جهت در تاریخ ایران اهمیت دارد كه پس از خود سبب شورش و ایستادگی مردم در برابر حكومت مغول شد. برخی از مورخان استقرار دولت مرعشیان در مازندران را از بارزترین پیامدهای حكومت سربداران می دانند.
امرای سربداران در مدت كوتاه حكومت خود دست به آبادانی زده و توانستند تا حد زیادی ویرانگری های مغولان را جبران كنند. آنان در پی ارتقای زندگی روستاییان و طبقه محروم بودند و به نوعی مساوات در تقسیم عواید و ثروت عمومی اعتقاد داشتند.
این نهضت بخاطر شعار فعالان آن مبنی بر اینكه 'اگر توفیق یابیم دفع ظلم ظالمان كرده باشیم وگرنه سر خود را بر دار ببینیم كه دیگر تحمل تعدی و ظلم نداریم' با عنوان قیام سربداران معروف و در تاریخ ایران زمین ماندگار شد.
سبزوار در 237 كیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8144/7499/1211