قطعنامه جدید سازمان ملل متحد در حمایت از حق سرنوشت مردم مظلوم فلسطین

تهران - ایرنا - مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با اكثریت آراء قطعنامه ای موسوم به «حق ملت فلسطینی در تعیین سرنوشت خود» در حمایت از مردم مظلوم فلسطین به تصویب رساند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «امارات 24»، این قطعنامه با 177 رأی موافق، چهار رای مخالف و هفت رأی ممتنع تصویب شد.
این قطعنامه علاوه بر آنكه به فلسطینی ها اجازه می دهد كه سرنوشت خود را به دست خود رقم زنند، این امكان را به آنها می دهد تا دولت مستقلی داشته باشند.
این قطعنامه از همه كشورها، نهادهای زیر نظر سازمان ملل می خواهد كه به حمایت از ملت مظلوم فلسطین ادامه داده و به آنها یاری رسانند تا بتوانند هرچه زودتر سرنوشت خود را رقم زنند.
براساس این قطعنامه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر لزوم حق تعیین سرنوشت فلسطینی ها بدون تاخیر تاكید كرد و گفت: رژیم صهیونیستی باید به اشغال سرزمین های فلسطین كه از سال 1967 آغاز كرده پایان دهد.
از سوی دیگر این قطعنامه به نتیجه دادگاه بین المللی دادگستری كه مقر آن در هلند است، اشاره كرده و می افزاید كه اقدامات رژیم صهیونیستی از جمله كشیدن دیوار در سرزمین های اشغالی و بیت المقدس دركنار دیگر اقدامات ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد، حق تعیین سرنوشت فلسطینی ها را به تاخیر خواهد انداخت.
این قطعنامه در ادامه آورده است كه باید عملیات سازش بین طرف های فلسطینی و رژیم صهیونیستی عادلانه، پایدار و همه جانبه و براساس قطعنامه های سازمان ملل متحد صورت گیرد.
نمایندگان رژیم صهیونیستی، آمریكا، كانادا، میكرونِزی، جمهوری پالائو و جزایر مارشال به این قطعنامه رای مخالف دادند و كشورهای كامرون، تونگا، سودان جنوبی و هندوراس رای ممتنع دادند.
شبد**9363** 1095